Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ vzduch - vzduch

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.

Chci se zeptat na pár věcí ohledně vhodnosti TČ vzduch/vzduch na celoročně obyvatelnou chatu 300 m nad mořem, tedy relativně teplá oblast. Tepelné ztráty objektu jsou cca 7 kW. Dala by se ještě zaizolovat střecha a vyměnit okna, to by pak bylo asi 4-5 kW. Nemám možnost tu udělat variantu země/voda. A ani vzduch/voda.

1) Dostanu od Čezu tarif D56 na čerpadlo, když je objekt kolaudován jako rekreační? Mám tu nejdražší chatový tarif (stále vysoký). Rekolaudace na trvalé bydlení není možná.

2) Jaký výkon TČ potřebuji? Těch 7 kW, nebo trochu naddimenzovat? Uvažuji dvě varianty:
-
a) Celoroční provoz i v zimě při -15°C. Jaký výkon pak použít?
-
b) Anebo bych pomocí TČ pouze přitápěl v jarních a podzimních měsících. Při mrazech bych používal krbovou složku, která chatu v pohodě ohřeje, ale je to spousta dřevěných briket a když tu dva dny nejsem, tak bych temperoval TČ, aby tu po příjezdu nebylo 8°C. Jaký výkon pak použít?

3) Je podstatný rozdíl ve výkonu při instalaci na jižní a severní stranu domu? Jsem na jižním svahu a když v zimě svítí slunce, tak ten jih je fakt hooodně ohřátý oproti severu.
Děkuji za odpovědi..
  • 6. 4. 2018  22:35
  • David

1) Pokud si pamatuji, tak v žádosti o sazbu se o způsobu užívání objektu nic nepíše. Technicky požadavky tarifu D56 splníte i s vzduch/vzduch.

2) Pokud chcete jen systém s jednou vnitřní jednotkou, tak nejvyšší výkony při -15°C jsou mezi 4 - 5 kW. (Nominální výkon v prospektech je uveden okolo 7 až 9 kW). Takže vám vyjde varianta b).

Tepelné čerpadlo může běžet stále a pelety budou jen pro dotop v extrému, takže jejich spotřeba dramaticky klesne.

Pozor! Jestli chcete temperovat, musí mít tepelné čerpadlo funkci temperace na + 10°C. Normální vzduch/vzduch neumí většinou fungovat při nižší teplotě vnitřního vzduchu než +18°C.

3) Teplota vzduchu je na severu i jihu stejná. Z tohoto pohledu je to jedno. Jih je ale lepší, protože lépe odtaje případný led z kondenzátu pod venkovní jednotkou.

  • 9. 4. 2018  07:58
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku