Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

recenze tepelného čerpadla vzduch-voda Vaillant Flexotherm 11kw

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, chtěl bych tak nějak zhodnotit provoz tepelného čerpadla vzduch-voda Vaillant Flexotherm VWF 118/4 výkonu 11kw za letošní topnou sezonu a dát sem objektivní a praktické informace z přechodu na tento druh vytápění s ohřevem TUV.

Objekt: řadový dům z roku 1981, sklep, přízemí a 1 nadzemní podlaží, půdorys 10x10m, nezateplen, plastové okna dvojskla, všude v domě jak radiátory tak i podlahové topení, na topení se používá z 80% podlahové topení a z 20 % radiátory (2x wc, zádveří, sklepní prostory), dříve se topilo kotlem na hnědé uhlí Slokov Variant přes akumulační nádrž, náklady na uhlí byly 18tis a 1tis dřevo na roztopení (při letošní mrazivé a dlouhé zimě předpokládám, že by uhlí muselo být za cca 22-23tis., TUV pro 3 osoby, ve slunečných dnech solární tepelné zisky okny z jižní fasády(letos hlavně v lednu), topí se na na vnitřní teplotu 23 oC, tepelná ztráta domu při -15 je 13-14kw.

TČ instalováno 14.listopadu 2016 na kotlíkovou dotaci - celková cena instalace do 255tis (naše výdaje na pořízení do 135tis), TČ bylo objednáno při akci firmy Vaillant (aktuálně taky probíhá do 15.května), nainstalován podružný elektroměr jen pro TČ a přiznána sazba D57 d, 20 hodin nízký tarif (2,15,- za kwh), 4 hodiny vysoký tarif (2,6,- za kwh), akumulační nádrž zrušena, na celou instalaci a jednotlivé komponenty záruka 5 let, na kompresor záruka 10let

Vaillant Flexotherm fix-speed (on-off) je z principu čerpadlo země-voda, které není napojené na plošný kolektor, ale na venkovní vzduchovou jednotku Arocollect, která pracuje s nižší teplotou primáru oproti teplotám z plošného kolektoru v zimních měsících.

vnitřní jednotka obsahuje: kompresor Copeland Scroll, 2 oběhové čerpadla Grundfos pro primár a topení s proměnným výkonem, elektronické expanzní ventily, výparník, kondenzátor, řídící elektroniku trojcestný ventil, nerezový zásobník na TUV, pomocný elektrokotel o celkovém výkonu 9kw

venkovní jednotka obsahuje: venkovní výměník, elektrokotel na odmražování 6kw, ventilátor

venkovní a vnitřní jednotka je propojena potrubím, kde cirkuluje při chodu čerpadla nemrznoucí směs (-28 oC), která předává "teplo" chladícímu okruhu ve vnitřní jednotce.

Nyní reálný provoz za 168 dnů (topení + TUV, od 14.listopadu 2016 - 30.dubna 2017):

spotřeba...nízký tarif - 5459kw, vysoký tarif - 1280kw, celkem 6739kw přepočteno na peníze je to 15 000 korun.

průměrná denní spotřeba vychází na 40kw (max. denní spotřeba 72kw)

dá se říct, že topení tvořilo cca 90% spotřeby a ohřev TUV 10% spotřeby

celkový pracovní topný faktor včetně oběhovek, odmražování,atd na topení je 3,5 (COP)

celkový pracovní topný faktor na ohřev TUV (na 50st.C) je 2,6 (COP)

odmražování venkovního výměníku pomocí elektrokotle spotřebovalo 402kw tzn. cca 930,-, spustilo se 595krát a v průměru běželo 6,7minuty na jeden odtávací cyklus.

spotřeba elektrokotle jako bivalentního zdoje je 192kw tzn. cca 441,-

celkový počet hodin kompresoru 2208, počet spuštění kompresoru 1822 tzn. v průměru 73 minut chodu na jedno spuštění. • 1. 5. 2017  03:05
 • Pavel Krátký

Shrnutí:

Výběrem tepelného čerpadla jsem se zabýval dlouhou dobu před instalací a sleduji to doposud...myslím, že jsme vybrali nejlepší možné TČ z aktuální nabídky výrobců systému vzduch-voda.

1. TČ Vaillant se výrábí přímo v Německém závodě, kvalita je na něm opravdu vidět v každém detailu, masivní konstrukce venkovní jednotky, která má velký vzduchový výměník, použití kvalitních komponentů, vnitřní kompaktní jednotka, záruky nadnárodní firmy, která se v oblasti vytápění pohybuje několik desítek let, zkušená realizační firma, montáž proběhla bez problémů.

2. technologie ON-OFF předurčuje 2-3x méně provozních hodin chodu čerpadla oproti invertorové technologii, kompresor v tomto čerpadle by měl životnostně odpovídat 60 tis provozních hodin a 120tis startů kompresoru, což je při ročním náběhu 2,5tis hodinám životnostně pro kompresor 24 let...je to samozřejmě potvrzená teorie a něco nemusí vydržet takový počet hodin např. oběhovky nebo jiné věci, ale ve srovnání s inverterovou technologií, kde je navíc frekvenční měnič je systém on-off čerpadel jednodušší a tím pádem méně složitější na počet použitých komponent. ještě vhodným nastavením integrálu energie se dá dosáhnout i nízkého počtu spuštění kompresoru i bez aku nádrže, který máme jednou za 73minut chodu, čerpadlo necykluje a je dobře nadimenzované vzhledem k tepelným ztrátám domu, někdo tady psal, že má u invertorového čerpadla Nibe za 3 roky provozu v průměru jedno spuštění za 70minut, takže stejná hodnota a s tím souvisí, že čerpadlo potřebuje taky pravidelně odmražovat a tím se i u invertoru taky zastaví a musí zase startovat....

3. ....tím chci navázat na odmražování u tohoto čerpadla, děje se pomocí vestavěného 6kw elektrokotle u venkovní jednotky, kdy může oproti klasickému odtávání reverzací spotřebovat o cca 400,- navíc za topnou sezonu, ale není při odtávání "zatěžován" kompresor, který se u jiných vzduch-voda tímto "opotřebovává"...další věc pro delší životnost a tím pádem méně provozních hodin kompresoru.

4. nehrozí riziko zamrznutí či poškození čerpadla při výpadku el. energie, protože je zde na primáru nemrznoucí směs, tak jako v případě plošného zemního kolektoru, u kompaktních čerpadel by mělo být toto nějak ošetřeno...buď určitá koncentrace nemrznoucí směsi v celém topném systému nebo použití dalšího vnitřního výměníku (deskového) a dalšího oběhového čerpadla na straně vnitřního topného systému nebo....

5. venkovní jednotka se může propojit a umístnit až 30m od vnitřní jednotky, kdy se může část potrubí vést v hloubce (cca 1,3m) jako plošný zemní kolektor, což může přinést pozitivum v energetické výtěžnosti ze země tzn. lepší teploty na vstupu do chladícího okruhu tzn. lepší topný faktor (o kolik je otázka) a taky může být víc z dosahu samotného domu či domu sousedů z hlediska provozu jednotky, kdy samozřejmě má určitý akustický projev při nízkých teplotách, ikdyž u tohoto čerpadla je i v mrazivých dnech na nízké úrovni díky velké dimenzaci venkovní jednotky.

6. elektrokotel spínal minimálně, hlavně na dotop v lednu.

7. čerpadlo umí aktivně chladit reverzací přes kompresor v letních měsících

8. reálné topné faktory, které čerpadlo vykazuje jsou výborné....topný faktor v mrazivém lednu byl 3, kdy čerpadlo jelo prakticky 23 hodin denně, v dubnu byl topný faktor na topení 4,4. úspora oproti předešlému topení uhlím je cca 5tis, kdyby jsme ale topili čistě elektrokotlem, tak by jsme platili přes 50tis...z mého osobního pohledu se žádné vzduch-voda nedostane na lepší hodnoty a SCOP blížící se k 5 u některých značek, které tabulkově vykazují je v reálném provozu sci-fi....na to se stěží dostane systém země-voda, spíše až voda-voda....vyházím z toho, že při SCOP 5 by mělo v průměru celoročně TČ "vyrobit" 5 násobek spotřebované el.energie...z 1kw příkon, 5kw výkon.


 • 1. 5. 2017  03:07
 • Pavel Krátký

ještě něco z provozu:

pokud je požadavek na TUV např. někdo si začně napouštět vanu, tak čerpadlo přepne přes trojcestný ventil na ohřev TUV, zásobník dohřívá stále až do doby, kdy nedosáhne požadované nastavené teploty (u nás 50 oC), dá se nastavit max.doba ohřevu TUV v jednom zátahu (třeba max. 60min), tak aby např. nevychladl topný systém, dá se nastavit hystereze teplot zásobníku, např. 50oC natopeno, při poklesu pod 40oC začíná nahřívat.

požadavek na odmražování je největší když jsou venkovní teploty - 6 až 5st. C, při velkých mrazech pod -10 má venkovní vzduch nízký podíl vody tudíž není potřeba odtávat nebo až za delší dobu chodu.

oběhové čerpadlo topného systému neustále pracuje na 17% a vyhodnocuje teplotu vody v topném systému a podle toho si počítá, kdy má zase spustit TČ pro topení (má deficit)

toť asi vše....

zde přikládám odfocené reálné hodnoty ze kterých jsem vycházel, tak jako foto a video z instalace, aby někdo nemohl říct, že jsem si to třeba vymyslel. :)

https://uloz.to/!tolbzXZCCLDu/tepelne-cerpadlo-vaillant-flexotherm-fotky-video-rar

ještě chci uvést, že nemám žádnou spojitost s firmou Vaillant, jen jsem prostě trochu nadšenec tohoto systému vytápění a velmi spokojený zákazník...


kdyby měl někdo dotaz:

acer.one@seznam.cz


 • 1. 5. 2017  03:10
 • Pavel Krátký

Děkujeme za vyčerpávající informace.
 • 2. 5. 2017  14:48
 • Správce

Zdravím, jelikož se mě na tohle čerpadlo ptá hodně lidí, tak aktualizuji údaje, které jsou za 4 roky provozu tohoto tepelného čerpadla. jinak čerpadlo funguje bez jediné závady, proběhly jenom prohlídky po 2 a 4 roce provozu.

elektroměr jen pro TČ(spotřeba): NT - 20 547 kw, VT- 4064 kw

energetický zisk u topení : 54 530 kw, ohřev TUV - 8387 kw

provozní hodiny kompresoru : 7879

počet spuštění kompresoru: 7922

celkový pracovní faktor pro topení: 3,7 (COP)

celkový pracovní faktor pro ohřev TUV: 2,9 (COP)

přídavný elektrokotel nespíná vůbec, čerpadlo stíhá topit samo o sobě i ve velkých mrazech.

myslím, že ty hodnoty za 4-letý provoz jsou perfektní. :)

stále si myslím, že tohle čerpadlo systému vzduch-voda žádný výrobce ještě kvalitativně a hlavně koncepčně nepřekonal :)
 • 17. 10. 2020  15:10
 • Pavel Krátký
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku