Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Samsung vs. Acond

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, vybírám z těchto tepelných čerpadel vzduch-voda o výkonu 12kw. Tepelné čerpadlo od firem Samsung a Acond. Rozhoduji se mezi těmito typy Samsung EHS split 12kw – cena 230tis. Včetně montáže a ohřevu TUV, Samsung EHS monoblok 12 kw – cena 200tis včetně montáže a ohřevu TUV – cena je včetně DPH + záruka 5 let na celé zařízení.
A nebo acond 12EVI-S cena 210tis. Včetně DPH a ohřevu vody TUV – záruka 10 let kompresor + 5 let celé zařízení. Nevím které čerpadlo vybrat, samsung je invertor a podle učinnosti ma 180% (viz. Tabulka na vašich stránkách – kotlikovky) ,ale acond je start/stop a umistěn je hodně dole a učinnost jenom 132%.
To je velký rozdíl , ale jaké to bude ve skutečném provozu– jde to vyčíslit v nějakých finančních vyjádřeních – např.samsungem topím a ohřívám za 20tis. ročně, ale acondem tím pádem za 26tis. Ročně při stejné zimě na stejném RD. Můj dům je postaven z plné cihly 44cm zeď+10 cm polystyren a stropy 2,5 zateplené 10cm skelná vata, má 110m podlahové plochy a bude vytápěn pouze radiátory, tepelné ztráty kolem 11 kw. Acond má zase vyšší výstupní teplotu topné vody – až 63 a samsung 55. V zimě při -10 mi stačilo v radiátorech 50 stupnů, takže by mi měly vyhovovat oba typy čerpadel. Co se týče náhradních dílů – např. kompresor u Samsung stojí 18 tis, acond mi ještě neodpověděl. Uvažoval jsem i o NIBE F2040-12 – ale cena kompresoru 50-60tis+20 tis. montáž je trochu moc – přitom kupní cena velmi pěkná – 230tis. – ale bez montáže . s montáží a s elektrikou 275tis s DPH – to je trochu moc.
A co mě trápí je ještě dostupnost dílu např. po 12 letech provozu – samsung cizina, ale jedna z největších firem na světě v elektronice, acond ČR – i když díly budou určitě taky dovoz. Děkuji za odpověď a snad mi poradíte, které čerpadlo vybrat.
Může se stát, že skutečný provoz může dopadnout úplně opačně a bude mmě více vyhovovat Acond, než Samsung - i když podle energ. učinnosti a tabulkově a papírově je na tom líp Samsung?
  • 14. 6. 2016  21:35
  • david

Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Nedá se říct že jedna je výrazně lepší než druhá, takže je prakticky jedno pro kterou z nich se rozhodnete. Zkuste se ještě podívat jaké mají tato čerpadla ovládání a jaké reference mají firmy co vám je nabízí.
  • 19. 6. 2016  10:46
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku