Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Interval spínání kompresoru

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Rád bych navázal na můj dotaz z března 2015 http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/poradna?tema=1&idp=2970
kdy průměrná doba chodu kompresoru (sezona 2014/2015) činila cca 22min.
Po vysledování problém častého spínání byl hlavně v podobě střídání dlouhých cyklů (kolem 25-45min v závislosti na venkovní teplotě) a velmi krátkých intervalů (2min). Krátký cyklus je zjevně způsoben rychlým nástupem teploty sekundaru po spuštění TČ, které na začátku cyklu jede na vyšší výkon (zřejmě kvůli mazání) a teprve později výkon snižuje. Při tomto nástupu zřejmě hned překročí nastavený limit teploty vody a TČ se znovu odstaví.

Ve spolupráci s dodavatelem TČ tak i oficiálním zástupcem čerpadel Zubadan pro ČR mi bylo doporučeno
1. snížení obsahu chladiva v primárním okruhu (délka primárního okruhu do 3m) - toto opatření bylo provedeno nicméně bez nějakého zlepšení.
2. Případně zvýšit průtok sekundárního okruhu. Zatím byl pouze změřen průtok na oběhovém čerpadle, který činí cca 800l/h.

Jelikož snížením množství chladiva nedošlo k zásadnímu zlepšení, metodou pokus-omyl jsem došel k závěru, že délku intervalu chodu kompresoru a eliminaci 2min start-stop intervalů můžu ovlivnit nastavením minimální teploty (z výměníku do otopného systému). Výchozí rozpětí teplot vody v regulaci je nastaveno na 30-50 °C. Po zvýšení min. tepl. na 35°C se systém stabilizoval při venkovní teplotě kolem -5°C. Při venkovních teplotách nad 0°C bylo třeba min. teplotu nastavit na hodnotu 37-38°C.
Vzhledem k venkovním teplotám této sezony jsem ponechal nastavení min. tepl. na 38°C a průměrný interval spuštění kompresoru v průběhu celé sezony je současně cca 55min.

1. Je to vhodné řešení zvýšit min. teplotu vody do systému? co na to COP faktor?
2. Pomohlo by výkonnější oběhové čerpadlo (větší průtok)? Nesníží se pouze teplotní spád a problém s předáním energie na výměníku na začátku cyklu zůstane?
3. Instalace taktovací nádrže? Myslím, že by prodloužila dlouhý interval, ale by neeliminovala ten krátký.

Myslím, že problém krátkých intervalů by vyřešilo nastavení bezpečnostní přestávky mezi intervaly (např. 10-15min), kterou bohužel regulace Zubadanu neumí (doba mezi intervaly je v praxi asi 1min).

Díky předem za Váš názor případně návrh řešení.
  • 22. 3. 2016  13:22
  • Zbyšek

1. V teplejších dnech, kdyby vám stačila nižší teplota vody, budete mít horší COP. Ale asi to nebude nic zásadního.
2. Teoreticky by pomohlo, i když si myslím že chyba je spíš v regulaci.
3. To je stejné jako bod 2

Jaký máte rozdíl teplot na náběhu a zpátečce z topného systému?
  • 22. 3. 2016  18:08
  • Správce

Teplotní spád se pohybuje podle teploty vody do systému přibližně takto 33/29, 35/30, 37/31, a podobně až na 50/40 °C
Uvedu příklad: Nastavím v regulaci min. teplotu topné vody 35°C, TČ topí tedy se spádem 35/30, končí se cyklus a kompresor vypíná, oběhovka protočí vodu přes výměník a dostáváme teploty na čidlech 30/30°C , za krátko (1-2 min) TČ začíná další cyklus (zpátečka nestihne za ta krátkou dobu vychladnout) a pak buď TČ stihne snížit výkon ze startovacího na požadovaný a spád se stabilizuje znovu na 35/30 °C a interval trvá rozumnou dobu (různě podle venkovní tepl.) nebo teploty na čidlech vyletí někde na 37/30 °C a TČ vypíná.

Je toto podle Vás důvod k reklamaci regulace TČ?
Nebo řešení nastavením min. teploty vody na 38°C (do radiátorů) je ještě v normě a na spotřebě elektřiny se to zásadněji neprojeví?
Jaké minimální teploty vody se obecně nastavují u jiných aplikací TČ s radiátory a navrhovaným teplotním spádem 50/40°C?
  • 22. 3. 2016  21:20
  • Zbyšek

Průtok v topném systému máte bezproblémový, možná i vyšší než je nutné. Proto vám výměna čerpadla ani akumulátor nepomůže. Chyba tedy nebude v hydraulice ale spíše v regulaci.

U jiných tepelných čerpadel se teplota vody většinou nenastavuje. Standardem je minimální teplota topné vody 20°C.


  • 24. 3. 2016  12:56
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku