Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Zjištění tepelné ztráty domu + regulační dynamika + Tepelné čerpadlo Stiebel Eltron WPC5 - přes 3 roky v provozu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Chtěl jsem využít mrazivých dnů k tomu, abych zjistil tepelnou ztrátu domu, která se udává při teplotě -12°C (Plzeň). Dům měl totiž projektovanou tepelnou ztrátu 7,2 kW, ale během stavby byla ještě navíc přidána izolace 100 mm polystyrénem a tepelná ztráta se tak snížila..
Dům vytápíme pouze tepelným čerpadlem SE WPC5 se zemním kolektorem 320 m a s podlahovým topením v celém domě (125 m2 vytápěné plochy ve dvou podlažích).
Protože tepelné čerpadlo zaznamenává množství vyrobené energie, chtěl jsem sledovat venkovní teplotu během 24 hodin a zároveň zaznamenat celkovou spotřebu energie během 24 h.
S měřením jsem začal v pátek v 16.30 při venkovní teplotě -8,5°C. O půlnoci poklesla teplota na -13°C a ještě ráno byla teplota -11,5°C. Nicméně přes den teplota stoupala a v odpoledních hodinách dosáhla teplota hodnoty +2°C, takže měření tepelné ztráty domu se kvůli nedodržení venkovní teploty nepodařilo.
(Škoda, že jsem neměřil o den dříve - v pátek ráno bylo -14°C a přes den nanejvýš -7°C.)
Nicméně objevil (a snad i odstranil) jsem při měření jiný problém, který mne zbytečně stál již nejméně tisíc Kč. TČ totiž registruje dodanou energii jak samotným tepelným čerpadlem, tak i přímotopným tělesem, které se připojuje v případě, že tepelné čerpadlo nedodává dostatek energie.
Během pátku jsem zaznamenal celkovou dodanou tepelnou energii ve výši 59 kWh (při spotřebě kompresoru 14,2 kWh - COP 4,15), avšak zároveň jsem od 16.30 do 24.00 zaznamenal i spotřebovanou energii přímotopného tělesa 8 kWh.
Obdobně i v sobotu od půlnoci do 10 h jsem zaznamenal nejen 5,1 kWh pro kompresor tepelného čerpadla (vyrobené teplo 23,2 kWh), ale i 13 kWh pro přímotopné těleso v době od 6 do 10 h (od 6 h se zvyšuje "vnitřní noční teplota 21,5°C" na "vnitřní denní teplotu 23°C) .
Reagoval jsem na to nejdříve snížením teploty bivalence z -8°C na - 10°C, ale pak jsem ještě narazil na koeficient regulační dynamiky, který byl nastaven instalační firmou na hodnotu 07 ( z rozsahu 00 až 30). Protože jsem nevěděl, co to znamená, podíval jsem se do návodu tepelného čerpadla a zjistil jsem následující - pro rychle reagující systémy (především topení s radiátory) se nastavují nižší hodnoty, pro pomalu reagující systémy (především podlahové topení) se nastavují hodnoty vyšší. Protože mám podlahové topení v celém domě, tak jsem nastavil hodnotu 25. Po 30 hodinách přírůstek jen 1 kWh. Ale teploty jsou kolem 0°C, takže výsledky nejsou úplně srovnatelné. Budu to nadále sledovat.

Když už jsem se tak rozepsal - přidám ještě pár údajů ohledně provozu našeho tepelného čerpadla:

v provozu od 15.9.2012 (tedy už 4. zimu)
provoz bez závad

VYTÁPĚNÍ
vyrobená energie tepelným čerpadlem 33 690 kWh
spotřebovaná energie tepelným čerpadlem 7 063 kWh
spotřebovaná/vyrobená energie přímotopným tělesem 1 063 kWh
(z toho 380 kWh pro vysoušení podlahy v novostavbě)
COP bez přímotopu 4,77
COP včetně přímotopu 4,34

OHŘEV TEPLÉ VODY
vyrobená energie tepelným čerpadlem 6930 kWh
spotřebovaná energie tepelným čerpadlem 2520 kWh
spotřebovaná/vyrobená energie přímotopným tělesem 631 kWh
COP bez přímotopu 2,75
COP včetně přímotopu 2,2

A ještě teplota zemního kolektoru dne 24.1.2016 + 0,7°C.
V roce 2013 jsem zaznamenal nejnižší teplotu - 1,5°C.
  • 24. 1. 2016  20:12
  • Jiří Hofman

Zcela minimální provozní náklady, bezporuchový a bezhlučný provoz, dlouhá životnost - proto jsou tepelná čerpadla země/voda a plošným kolektorem nejlepší řešení které existuje.

Děkujeme za zajímavé informace.
  • 25. 1. 2016  10:26
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku