Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

možnost úspory nákladů při použití TČ - návratnost investice?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Mám RD kolaudovaný 2006. 4 osoby. Tepelná ztráta byla tehdy spočtena na 8kW. Zastavěná plocha včetně garáže je 150 m2 s využitým podkrovím - tedy obytná podlahová plocha je cca 180 m2. V přízemí je podlahové teplovodní topení v patře radiátory. Doposud vytápěno elektrokotlem (jediný zdroj tepla) kompletní spotřeba el. v sezoně 2013/2014 mírná zima (poslední celá fakturace) byla 13,6 MWh v NT a 0,605 MWh VT. Nyní řeším zda by se vyplatila náhrada elektrokotle tepelným čerpadlem - tedy přesněji návratnost investice. Přečetl jsem si zde že kolektor je lepší, ale... přece jen pořizovací cena systému vzduch/voda je nižší. Ale když se já laik nad tím zamýšlím tak jsem došel k propočtu, že úspora v nákladech za elektřinu bude splácet počáteční investici celkem dlouho až možná někam na hranici životnosti TČ ?? Tedy laicky nula od nuly pojde, co ušetřím na nákladech za topení tak dám do pořízení a pak budu na konci životnosti TČ. Prosím o odborný názor.
Narazil jsem na nabídku místní firmy, která venkovní jednotku typ Rotary Fujitsu /Scroll Inverter kombinuje s vlastní vnitřní částí - proto je prý schopna nabídnout zajímavou cenu s vynikajícími technickými parametry. Jaké reference jsou na TČ Fujitsu - je to opravdu špičková Japonská kvalita ?
  • 9. 4. 2015  22:23
  • Pavel

Odhaduji že platíte za elektřinu necelých 40 000 Kč/rok. S tepelným čerpadlem ušetříte 15- 20 tis. Při investici do 200 tis. Kč se vám to vyplatí více než nechat ležet peníze na účtu kde se dnes nijak neúročí:-))
Teoreticky byste mohl zkusit dotaci zelená úsporám, která je letos i na výměny elektrokotlů.
Fujitsu je dobrá značka. Jak moc zvládá výrobu vnitřní jednotky ta místní firma netuším. Obvykle je lepší volit tovární řešení, než nějakého maloseriového výrobce, už kvůli servisu.
  • 10. 4. 2015  08:25
  • Správce

Kolik platím za elektřinu jste odhadl přesně. Právě řeším potíž, že pokud koupí třeba IVT AIR X70 na které mám nabídku, tak zaplatím 260 tisíc na investici a pokud bude úspora činit 15 tisíc ročně tak je návratnost 17 let což je už možná i za hranicí životnosti TČ. Tedy proč je investovat když mi nic nevydělají ?? Buď bych musel šetřit mnohem víc ale to už je trochu utopie a i při úspoře 20 tisíc je návratnost 13 let tedy na hranici možné životnosti. Druhá nabídka je od firmy tepi.cz s čerpadlem Fujitsu. Jasně malá firma bez historie, ale s nabídkou o 100 nižší tedy určitě risk co se týče servisu atd., ale posouvá návratnost do reálných čísel 8-11 let. No a jsem u toho dilematu - co si počít. Pokud by vydrželo čerpadlo fungovat 16 let při úspoře 15 tisíc ročně tak IVT úsporou ani nesplatí investici, Tepi pokud vydrží těch 16. let tak se nejen zaplatí, ale ještě minimálně 75 tisíc vydělá, tedy ušetří na nové po skončení životnosti... je někde možné využít nějakou kalkulačku návratnosti ? Pořád mě laikovi to vychází , že vrazit peníze do TČ v mém případě není ekonomicky zdůvodnitelné, tedy u zavedených světových znače rozhodně.
  • 15. 4. 2015  20:51
  • Pavel

To má logiku. Nicméně ten rozdíl investic mi přijde dost vysoký. Tipoval bych ho spíš na 50 tis. tak ještě koukněte jestli ty nabídky mají stejný rozsah dodávky. U levnějších tepelných čerpadel také počítejte s vyšší spotřebou elektřiny o cca 20 - 30 % oproti těm nejlepším na trhu. Úspornější TČ je bohužel také dražší.
Cena elektřiny nebude pořád stejná a pokud nyní vychází návratnost třeba 10 let, v reálu bude mnohem kratší.
  • 19. 4. 2015  09:00
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku