Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

pro Honzu k očekávaným nákladům

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, počítám, že těch 14 MWh je topení i ohřev TUV dohromady, což při 4 osobách doma a TZ 10 kW (jestli jsou doopravdy dobře spočítané a nejsou ve skutečnosti vyšší), odpovídá průměrnému celoročnímu COP cca 2. U kvalitnějšího TČ vzduch/voda byste měl dosahovat COP kolem 3 (nechci polemizovat o tom, zda Acond mezi ta kvalitnější patří, ale spíše bach ho počítal mezi nižší střední třídu), což by odpovídalo spotřebě 9-10 MWh, navíc byla mírná zima. Čím je u vás ta vyšší spotřeba a docela dost naběhaných hodin elektropatrony způsobena, těžko říci, důvodů může být více: reálné vyšší TZ domu, kombinace podlahovky a radiátorů (nepíšete, na jaký teplotní spád to podlahovky a radiátorů vytápíte), nebo taky celkově špatná kvalita TČ (nepíšete např. jak je řešeno odtávání, zda reverzně nebo elektřinou) a instalace, každopádně řešit byste to měl s dodavatelskou firmou, zde vám nikdo přesnou odpověď nedá. Ta zvýšená spotřeba TČ přibližně o 50% oproti normálu může mít různé důvody, nebo se spojilo více důvodů naráz.
  • 29. 9. 2014  14:19
  • Jirka

Správná analýza. Ještě bych podotknul, že se jedná o topný faktor systému (včetně elektrokotle) nikoliv topný faktor samotného tepelného čerpadla.

Problém je v provozní době kotle, který je v chodu přibližně třetinu topné sezony. To ukazuje na nějakou zásadní chybu v systému.

Jednoduchá cesta jak to zjistit je vypnout elektrokotel jističem a sledovat co se bude dít. Pokud čerpadlo dům nevytopí, je problém v něm. Pokud ho bez problému vytopí, byl problém v řídící jednotce, která kotel připínala i když nemusela.
  • 30. 9. 2014  16:25
  • Správce

Jen bych dodal, že v případě, že by TČ dům bez elektropatrony většinu topné sezóny nevytopilo, tak to bude s největší pravděpodobností způsobeno tím, že buď jsou reálné TZ ve skutečnosti vyšší, nebo TČ nestíhá z důvodu teploty topné vody, která může být vyšší, než na jakou je TČ výkonově dimenzováno. Ono si stále dost lidí myslí, že výkon TČ stačí určit jen tak od oka bez pořádného výpočtu TZ a znalosti o topné soustavě a jejím nadimenzování. Pak je každý překvapen, že TČ má podstatně vyšší spotřebu, než by mělo mít.
  • 3. 10. 2014  19:50
  • Jirka
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku