Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

tezky teren pro tc?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,
nas rodinny dum je prave ve fazi projektovani, ale uz ted mam jasno v tom, jake budu mnet vytapeni. Jelikoz na parcelu neni zavedena zadna pripojka na plyn, ani vodu a ani elektriku, tak jsem se rozhodl, ze plyn muzu klidne vynechat. Parcela vsak nepatri mezi lukrativni mista. Pred mnoha lety tady byla velika jama, kam se navozil vsechen odpad z vesnice kde ziju. Hned vedle maji rodice barak i se sklepem, takze nekupoval jsem "macku vo vreci", vedel jsem do ceho jdu. Soused vedle ma stejnou situaci a resil to pilotama, bez sklepu. Taky nehodlam kopat sklep, ale piloty zrejme taky budu davat. Kvuli spatne pude jsem proto puvodne chtel pouzit TC vzduch-voda. Tak dlouho jsem vsak cetl ruzne komentare, ze se mne vic zalibilo TC zeme-voda (efektivita+zivotnost)...s kolektorama v zemi. O vrtu jsem ani neuvazoval, jak jsem zjsitil ceny vrtu :-) Samotne slozeni pudy na pozemku je asi takove, ze na vrchu je docela OK puda o tloustce ~1m. Pod tim vse mozne az do asi 5-6m. Parcela ma rozlohu 770m2 a RD bude asi 200m2 + garaz 21m2 (taky planuju temperovat garaz)(jinak vsude podlahovka). Mam v planu pouzivat TC i k vyrobe TUV. Kolem domu se urcite bude zvedat teren mozna tak o 30cm i vic, takze kdybych polozil na zbylou plochu hadicu pro medium do rekneme 1-1,2m, mohlo by to stacit na "krmeni" TC? Jak jsem cetl, tak kolem 98% energie si medium stejne vezme z pudy nad sebou, takze smetiste mne tak teoreticky ani nemelo trapit. Jak to vidi odbornik? :-) Jo a jeste dalsi vec, je, ze nehodlam stavet ani krb, ani zadne zalozni reseni pro topeni. Chci JEN TC...pri vzduch-voda to je problem pri velikych mrazech, ale pri zeme-voda by to melo byt OK.
Jeste otazka: lze TC zeme-voda pouzit nejak invertovane pro chlazeni v lete? Samozrejme bych nepoustel studenou vodu do podlahy, to je neprijemne, ale nenarazil jsem na nejake rozumne reseni.

Ps.
Slysel jsem take, ze nekteri si dali hadice i pod dum...je to normalni? Vsude ctu, ze idealni je teren bez niceho...ale evidentne to funguje i jinak. Mozna vsak hur...

Dekuji predem za Vasi odpoved a omlouvam se za zdlouhavy popis...
  • 7. 4. 2014  21:58
  • Tom

Pokud máte opravdu 1 m zeminy a budete ještě 30 cm navážet, tak se plošný kolektor udělat dá. Dal bych ho ale do menší hloubky 0,9 - 1, 1 m.
Udělejte si nejdříve sondy na různých místech pozemku, jestli opravdu je všude v této hloubce zemina.
Dávat kolektor pod dům je nesmysl, protože by neměl odkud brát teplo a ztratil by podstatnou část výkonu.

Chlazení se dá udělat zapojením tepelného čerpadla tak, že bude to země topit a do domu chladit. V domě pak budete muset instalovat fancoily, které budou vzduch ochlazovat, nebo chladit podlahou (to je překvapivě docela dobré řešení).
Pokud nechcete chladit celý dům, ale třeba jen dvě místnosti, bude jednodušší a levnější do nich pořídit standardní splitovou klimatizační jednotku.
  • 9. 4. 2014  17:20
  • Správce

Ještě by bylo dobré nejdříve určit potřebnou velikost kolektoru aby jste věděl kolik místa zabere a průzkumné sondy se dělaly jen na té části pozemku, kde bude kolektor.
  • 9. 4. 2014  17:28
  • Správce

Dobry den,

dekuju Vam za odpoved. Mam vsak dalsi otazku, co se tyce TC. Doufam, ze dostanu odpoved tady, nechtel jsem zalozit nove vlakno, i kdyz si myslim, ze by nebylo od veci. Jak jsem se zminil, budu mnet piloty pod barakem. Jak jsem ale hledal hadicu pro plosny kolektor, konkretne u jedne firmy, co nekdo tady doporucil, gerotherm, tak jsem narazil na zajimavou vec: "Energetické piloty". Predpokladam vite o co se jedna, nebudu to tedy rozepisovat. Nevim jestli se to tady uz resilo, protoze mne na slovo "piloty" vyskoci jedina otazka, ta moja :-) Zajima mne tedy Vas nazor na takove reseni kolektoru. Z hlediska pozadovaneho vykonu to urcite musi splnit nejakou delku hadic, mnozstvi a prurezy pilot, nebo slozeni pudy kolem nich, to je mi jasne. Urcite by to nebylo v mem pripade (smetiste) dobre reseni, ale co tak pripojit k plosnemu kolektoru, kdyby nestihal napriklad?
Jeste mam jednu otazku: plocha na kterou planuju plosny kolektor, je kolem baraku kolem dokola. Z toho duvodu kolektor bude rozdelen asi do 3 mensich okruhu. Otazka je, jake je lepsi reseni pro okruhy. Spojit je do serie, nebo radsi paralelne. Vsechny okruhy by byli ve stejne hloubce. Z laickeho mysleni mne napada takova vyhoda, ze kdyby se nejakou nahodou poskodil jeden okruh v budoucnu, tak ten jednoduse odstavim, a pojedu sice na mensim vykonu, ale pojedu :-)

Predem dekuju za Vase cenne rady.
PS: Jsem nesmirne rad, ze jsem narazil na tuto skvelou webovu stranku! Jen tak dal panove. :-)
  • 15. 4. 2014  21:30
  • Tom

Piloty jsou vhodné spíš pro kancelářské budovy, kde se intenzivně topí i chladí, protože je to spíše zásobník tepla než zdroj tepla. Použití v rodinném domě není příliš vhodné.

Kolektor rozdělený do více smyček je standardní řešení. Smyčky se spojují paralelně přes rozdělovač a sběrač.
  • 23. 4. 2014  08:07
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku