Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Sloučení vrtů

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
Pro systém TČmán navrženy 2 vrty o hloubce 80 m.
Jedna firma mi doporučuje tyto vrty sloučit spec.slučovačem a namontovat průtokoměry , aby se mohl regulovat průtok v obou vrtech. Prý kvůli vyvážení.
Druhá firma mi tvrdí , že vrty stačí sloučit „kalhotkami“ a žádné vyvažování průtoku není potřeba.
Průtoky se prý vyváží sami.
Můžete mi prosím říct Váš názor na toto.
Honza
  • 10. 5. 2013  10:13
  • Honza

Pokud se povede, že vrty jsou stejně dlouhé a přípoje k nim také, nejsou průtokoměry až tak potřebné. Průtok se rozdělí do obou vrtů.
Funkcí rozdělovače je ale kromě nastavení průtoků hlavně možnost jednotlivé vrty jednoduše uzavřít. To je velmi důležité při plnění vrtu nemrznoucí směsí a následném odvzdušňování, které se dělá samostatně po jednotlivých vrtech. Také je to pojistka pro případ (zcela výjimečný), že by u jednoho z vrtů došlo k nějakému poškození. Rozdělovač pak umožní jeden vrt uzavřít a do doby opravy provozovat systém na druhý vrt.
Zmiňované "kalhotky" se používají hlavně pro spojení smyček v případě, kdy máte v jednom vrtu dvě smyčky vedle sebe. Ale i v těch případech je každý vrt připojen přes rozdělovač. Použití pro spojení více vrtů je sice v některých případech možné, ale z výše uvedených důvodů bych preferoval spíše řešení s rozdělovačem. Klidně může být i nějaký jednodušší bez průtokoměrů.



  • 10. 5. 2013  12:35
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku