Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo pro bazén a saunu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Stavím zastřešený venkovní bazén a přemýšlím o jeho doplnění s cílem co nejvyššího využití. Jde mi o ohřev vody vody v bazénu, o ohřev vzduchu pod bazénovým zastřešením a o ohřev vzduchu v malé sauně (max. na cca 60°C).
Jednou z možností je použití tepelného čerpadla, avšak bylo by schopno jedno tepelné čerpadlo (vzduch-voda nebo vzduch-vzduch) pokrýt tyto úlohy?
Pro ohřev bazénové vody se dodávají tepelná čerpadla s topným výkonem kolem 5 kW (COP při 15°C přes 4) za celkem zajímavou cenu kolem 13 000 Kč. Bylo by však možno pomocí takového přístroje také ohřívat vzduch (paralelní výměník?) a na jakou max. teplotu? A jsou to spolehlivé stroje, které vydrží víc než dvě sezóny?
Cenově příznivá jsou také tepelná čerpadla vzduch-vzduch s výkonem kolem 3 kW. Na jakou max. teplotu jsou však schopna ohřát vzduch a jakým způsobem lze převést teplo vzduchu do vody v bazénu? Bylo by možno tepelné čerpadlo použít pro předehřev (na jakou teplotu) a zbytek dohřát přímotopem?
Nebo použít tepelné čerpadlo vzduch-voda pro ohřev TUV (dosažitelná teplota vody kolem 60°C) a teplo z vody případně předávat vzduchu v nějakém výměníku? A nebylo by to tak drahé, že je mnohem levnější "pálit" elektřinu bez tepelného čerpadla?
Existuje nějaké tepelné čerpadlo, které je na takovou úlohu zaměřené?
  • 3. 5. 2013  10:55
  • Jiří Hofman

Ještě jeden námět k předchozímu příspěvku. Bylo by možné použít pro ohřev bazénové vody běžné bazénové tepelné čerpadlo vzduch-voda a k ohřevu vzduchu totéž čerpadlo v reverzním (rozmrazovacím) chodu? Šlo by jen o to, aby v případě ohřevu bazénové vody bralo tepelné čerpadlo teplo z venkovního vzduchu a v případě ohřevu vzduchu pod bazénovým zastřešením či v sauně by se bralo teplo z bazénové vody a ohřívaný vzduch by měl recirkulovat. Vyžadovalo by to tedy systém vzduchových klapek pro přesměrování vzduchu a možnost nastavit na delší dobu reverzní chod.
  • 3. 5. 2013  20:56
  • Jiří Hofman

Čím jednodušší to uděláte, tím lépe pro provoz a údržbu.
Pokud se jedná o sezonní bazén - nebude se používat přes zimu, použijte pro ohřev vody speciální bazénové tepelné čerpadlo.
Pro ohřev vzduchu můžete použít systém vzduch/vzduch, ten dokáže ohřívat prostor až na + 30 C, pokud bude dostatečně dimenzovaný.
  • 6. 5. 2013  11:55
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku