Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

řízení topných okruhů u TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Chci se zeptat na nazávislé řízení dvou topných okruhů ( zimní zahrada a dům ) u tepelného čerpadla. TČ zn. IVT , resp. jejich ekvitermní regulace, již v základním provedení toto dovedou. Okruhem č.1 teče topná voda přímo a v okruhu č. 2 ( nižší teplota vody ) je zařazen směšovací ventil. Jak je to však u topných okruhů, kdy potřeba vyšší teploty topné vody je v jednotlivých okruzích proměnná. Firma mi předložila toto řešení: Za tepelným čerpadlem bude zařazen akumulátorový zásobník, kdy teplota vody v něm bude řízena ekvitermně. Z něho pak budou samostatně přes oběhová čerpadla napojeny oba topné okruhy s tím, že čerpadla budou spínána prostorovými termostaty obou objektů.
Chci se zeptat, zda toto je optimální a ekonomické řešení, nebo existuje jiné, lepší. Pokud ano , tak jaké. Děkuji za odpověď. S pozdravem Tonda.
  • 22. 4. 2013  19:52
  • Tonda

Je to dobré řešení, pokud jsou oba objekty stejně "důležité" a mají podobnou tepelnou ztrátu. Nevýhodou jsou skokové změny v odběru tepla díky prostorovým termostatům, což i při použití akumulátoru nemusí dělat tepelnému čerpadlu dobře.

Pokud bude topný systém v zahradě navržen na stejnou nebo nižší teplotu jako v domě, pak můžete použít standardní řízení druhého topného okruhu z tepelného čerpadla, protože pak byste neměl potřebovat v zahradě vyšší teplotu topné vody než v domě. Nebo použít z akumulátoru okruh řízený termostatem jen pro zahradu, dům nechat na přímo.
V zimní zahradě půjde ve většině případů jen o to, vypnout topný systém když začne svítit slunce.
  • 23. 4. 2013  07:31
  • Správce

Chci se ještě zeptat na vaše hodnocení tepelných čerpadel Waillant, konkrétně typu geoTHERM VWS 102/3, které dle katalogových listů má ještě lepší COP ( 4,9 ) při B0/W35 než nejlepší IVT PremiumLine EQ C10 ( 4,7 ). Oba typy mají řízená vysoce účinná oběhová čerpadla, přičemž Waillant je cenově výhodnější.
Další údaj topného faktoru nelze porovnat, neboť byl měřen při různých podmínkách:
Waillant COP = 3 při B0/W55
IVT COP= 3,8 při B0/W45
Děkuji za odpověď. S pozdravem Tonda
  • 23. 4. 2013  11:33
  • Tonda

Vaillant je určitě kvalitní stroj. V tomto testu:
http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/spotrebitelske-testy
získalo IVT i Vaillant stejně bodů.
Myslím ale, že Vaillant neumí ve standardu řídit více topných okruhů.
COP je v podstatě stejný. Podle staré normy EN 255 je u obou čerpadel 5,1 podle nové EN 14 511 je to 4,8 / 4,9
  • 23. 4. 2013  14:29
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku