Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na několik věcí. Chystá se stavět nízkoenergetický dům s tepelnými ztrátami do 10kW. Vytápění je plánované eletřinou a doplněné o krbová kamna. Dům bude na pozemku o rozloze 835m2. Pozemek je na vysočině, v relativně studené oblasti. Chtěl bych vědět, jestli se do takovéhoto domu vyplatí pořizovat TČ? Jaký typ TČ bych měl volit? Jestli se dá dodělat až dodatečně nebo s ním musí být počítánoí v projektu, kvůli kotli atd.? Kolik do takového TČ investovat, aby to nebylo nekvalitní, ale zase ne příliš předražené? Jakou značku byste mi doporučili? Co střešní kolektory, nebylo by to v tomto případě lepší řešení?
Děkuji.
  • 25. 3. 2009  16:36
  • jchalupny

Takový dům na Vysočině spotřebuje přibližně 25 000 kWh elektřiny ročně, což je při dnešních cenách 70 000 Kč ročně. S tepelným čerpadlem budete platit přibližně 33 000 Kč ročně takže se to myslím vyplatí. Použijte plošný kolektor pro který máte dostatečně velký pozemek. Projekt nechte zpracovat rovnou na tepelné čerpadlo. Pokud chcete opravdu kvalitní zařízení, počítejte s investicí o cca 250 000 vyšší než za elektické vytápění.

  • 25. 3. 2009  18:17
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku