Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Rychlé naladění ekvitermní regulace tepelného čerpadla

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Nastěhovali jsem se do nového domu s podlahovým topením a tepelným čerpadlem země-voda (WPC5) s ekvitermní regulací. Ekvitermní regulace je kromě venkovního čidla teploty ještě doplněna jedním vnitřním ovládacím prvkem s čidlem interní teploty v referenční místnosti (FE7).
Chtěl bych co nejrychleji a co nejsprávněji nastavit topení a ekvitermní regulaci, a tak jsem si prošel internet a dal jsem dohromady následující postup.
Prosím o potvrzení, že postup je správný, nebo o sdělení, kde je chyba a o vylepšení postupu.

1) Otevřel jsem všechny ventily podlahového topení naplno, zadal jsem tepelnému čerpadlu (TČ) požadovanou teplotu (22,5°C), ponechal jsem ekvitermní křivku v nastavení dle instalační firmy (0,40), provedl jsem korekci teploty vnitřního čidla (-1°C) na místo, kde trávíme nejvíce času (sedačka v obývacím pokoji) a vyřadil jsem interní regulátor z ovlivňování regulace (ponechal jsem jen ekvitermní regulaci).

2) Teplota byla v různých pokojích různá, což nám nevyhovovalo. Přivíral jsem tedy vybrané ventily (tam kde bylo tepleji) v rozdělovačích podlahového topení tak dlouho, až se teplota ve všech pokojích ustálila na stejné teplotě.

3) Protože teplota byla vyšší než požadovaná (asi o 0,5°C), změnil jsem ekvitermní křivku na plošší (0,37). Teploty nyní odpovídají zadané požadované teplotě (22,5°C).

4) Nyní se chystám zapojit vnitřní čidlo do regulace (volbou hodnoty 6 z 20 - doporučení výrobce), abych do regulace zapracoval eventuelní tepelné zisky.

K uvedenému postupu mám následující dotazy:

a) Je takto zvolená ekvitermní křivka správná? Bude takto nastavený systém udržovat v domě stálou teplotu nezávisle na vnější teplotě?

b) Někde jsem četl, že při nastavování ekvitermní křivky by měla být požadovaná teplota během celých 24 hodin stejná. Já mám však nastavenu požadovanou útlumovou teplotu (v noci a dopoledne) o 1,5°C níže. Má to nepříznivý vliv na nastavování ekvitermní křivky?

c) Venkovní teplotní čidlo ukazuje teplotu asi o 4°C vyšší než je skutečná venkovní teplota. Dotazoval jsem se u českého zastoupení výrobce tepelného čerpadla (Stiebel Eltron), zda to nemá nepříznivý vliv na nastavení ekvitermní křivky, a bylo mi řečeno, že nikoliv, protože se to dá dohnat volbou jiné ekvitermní křivky. Já si ale myslím, že z důvodu různého sklonu ekvitermních křivek takové řešení není správné, protože to, co vyhovuje při jedné teplotě, nebude vyhovovat při teplotě jiné. Co Vy na to?
 • 14. 11. 2012  18:06
 • Jiří Hofman

a) Postup nastavení je správný a velmi pečlivý. Počítejte ale s tím že u nového domu to budete muset během první topné sezony ještě korigovat.

b) Je lepší když je teplota stálá. Zvlášť když se to snažíte ladit po 0,5 C.

c) Mělo by to být skoro jedno, protože kromě teploty hrají výraznou roli i vnitřní zisky tepla, zisky ze slunce a vliv větru což čidlo stejně nepostihne.
Koukněte ale, kde je čidlo umístěné a jestli není nečím ovlivněné. Mělo by ukazovat přesně.

 • 14. 11. 2012  18:20
 • Správce

A není možné v TČ někde v nějakém servisním nastavení korigovat údaj o teplotě venkovního čidla?
 • 14. 11. 2012  18:41
 • Jiří Hofman

To nevím jak to u stiebelu je.
Otázkou také je jakým teploměrem a kde měříte venkovní teplotu. To čidlo klidně může být přesnější.
 • 15. 11. 2012  13:52
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku