Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

vrt nebo plošný kolektor

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
jsme ve fázi "územka" a k našemu domku je navrženo tepelné čerpadlo, konkrétně 100m vrt. O víkendu jsem byl na stavebním veletrhu, kde mě od toho každý odrazoval a doporučoval spíš zemní kolektor (kvůli pořizovací ceně) nebo systém vzduch/voda (ten mě odrazoval i od kolektoru, prý na něm nesmí být stromy a je žlutá tráva). Situace je taková, že na místě, kde bychom mohli mít kolektory položeny, chceme mít ovocný sad a zeleninovou zahrádku a také už v 1,5 m máme skálu. Dům je dvoupatrový, zastavěná plocha cca 140 m2, rádi bychom tím ohřívali i bazén. Když mi někdo poradí, kde najít v průkazu ENB tepelnou ztátu, rád ji sem doplním, hodnocení to má C, bude 30 zeď pálená cihla a 15 cm zateplení. Pozemek má 2300 m, před domem plánujeme okrasnou část zahrady, za ním tu užitkkovou. Díky za radu, co je pro nás nejlepší a nejlevnější varianta.
 • 12. 11. 2012  07:06
 • gbrada

Pokud můžete udělat jednoduše výkopy do hloubky 1,2 m, bude kolektor nejlepší volba. Budete potřebovat položit 350 - 400 m hadice, což se na váš pozemek bez problému vejde i se sadem.
Informace o zemních kolektorech včetně zkušeností s provozem jsou dobře popsány zde:
http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/tepelna-cerpadla-zeme-voda-plocha
 • 12. 11. 2012  11:09
 • Správce

A nemá to opravdu vliv na kvalitu trávníku ani omezení stromů? protože raději budu mít hezkou zahrádku, než ušetřit 40 tis. při milionové stavbě...
 • 13. 11. 2012  15:58
 • gbrada

Určité estetické nedostatky kolektor mít může. Záleží na místní zemině. Pokud ale máte takto "obrovský" pozemek, určitě najdete místo kam kolektor dát. Dá se natahnout třeba v jedné rýze podél plotu tam a ve druhé rýze zpátky.
Pokud to nejde, vyberte vrt.
 • 14. 11. 2012  11:49
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku