Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Rada Ondrovi

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Milý Ondro, když budeš uvažovat s 30% vyšší účinnosti zem/voda oproti vzduch/voda a se spotřebou elektřiny 19.000 Kč/rok při vzduch/voda jak uvádí správce, počítej se mnou:
19.000 - cca 5.000 stála platba = 14.000 Kč. Z toho 30% je cca 4.200 Kč, tj. úspora ročně. Zem/voda je výrazně dražší, už jen výkopové práce a položení kolektoru stojí vysoko přes 100.000,-Kč a ještě v něm musí čerpadlo honit solanku, a to má také nějakou spotřebu. Za jak dlouho by se ti tedy zem/voda vyplatila? Budeš v té době ještě naživu a bude čerpadlo pořád technicky odpovídat době? Ideální je proto koupit jakýkoli levný invertor vzduch/voda se zárukou 6-7 let a pak vyměnit za technicky pokročilejší, než mít doma muzeum. Na trhu nedostaneš koupit nic nekvalitního od známých značek např. Toshiba, Samsung, LG atd., protože by vzhledem k záruční době už dávno zkrachovaly.
  • 18. 9. 2012  13:31
  • Gansus

Na tak malý dům bude stačit 250 m výkopu což kompletně pořídíte včetně hadice za 30 000 Kč. Rozdíl celé dodávky oproti kvalitnějšímu frekvenčně řízenému čerpadlu bude řádově 20 - 50 tisíc. Je to bez revizí chladiva, hluku, 100% funkce při jakékoliv venkovní teplotě a výrazně delší životnost. Za pár let bude stát elektřina o dost víc než dnes a těch 30 % o které žere zemní čerpadlo méně se bude hodit:-))
  • 18. 9. 2012  14:33
  • Správce

Já to beru z té skutečné stránky, nic si nenamlouvám a Ondrovi radím úpřímně.
Např. Śvédský výrobce tepelných čerpadel má stránky www.cerpadla-ivt.cz. Tam najdete jak ceny, tak topné faktory. Je možno si zdarma zadat cenovou kalkulaci na bezplatném čísle 800 488 488. Ale upozorňuji, zježí se vám vlasy na hlavě. Také Švédsko již není synonymum kvality, jak se pořád všem namlouvá. Jejich kvalitní automobilky již v podstatě neexistují a jejich kvalitní foťáky, které fotili z vesmíru Zemi, už najdete akorát v muzeích. To, že má někdo dlouhou tradici, v dnešní době nic neznamená (Kodak, Basf aj.), vývoj jde rychle ku předu.
Těch 30.000 Kč za položení konvektoru je utopií. Na 800488488 Vám také řeknou přibližnou cenu. Upozorňuji ale, že Vás pořádně vystraší.
A za kolik si myslíte, že se dá pořídit výkonově rovnocený Invertor? Já tipuji, že ani ne za jednu třetinu ceny zem/voda od např. doporučovaného IVT. Když už je někdo milionář a na korunu nekouká, ať volí vrt. Nebude mít pak problémy s topením zem/voda na jaře.
  • 18. 9. 2012  19:23
  • Gansus

Zde je zkušenost člověka, který si kolektor pořídil a potvrzuje částky, které jsem uvedl.
http://www.abeceda-cerpadel.cz/?page=poradna&tema=1&idp=1687

  • 19. 9. 2012  09:49
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku