Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

tepelné čerpadlo a starý dům

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

Vás přesně hledám, protože v tuto chvíli potřebuji především kvalifikovaně poradit. Mám starší přízemní rodinný domek vytápěný kotlem na pevná paliva. Domek volá po rekonstrukci (potřebuje novou střechu, zateplení, výměnu oken, radiátorů), kterou pro nedostatek peněz jako samoživitelka odkládám (a možná ji přenechám až svým synům). Ráda bych však řešila co nejdříve ekologické vytápění s využitím programu podpory obnovitelných zdrojů MŽP, takže volba padá na tepelné čerpadlo. První otázka zní, zda je vůbec reálné začít s investicí do starého domu takto „od konce“ – tj. začít vytápěním, a jaké parametry pro instalaci tepelného čerpadla musí domek splňovat. Představuji si to totiž tak, že v tuto chvíli by se vyšlo ze stávajícího stavu domu (takže by vytápění patrně nebylo příliš efektivní) a že bych pak za pochodu pokračovala – výměna radiátorů, výměna oken atd. Je moje představa hodně bláhová? Investice, na kterou bych si v souvislosti s topením v tuto chvíli troufla, by neměla přesáhnout 250.000 Kč. Nejsem typ úplně vhodný pro bydlení v domku, ale já svoji pastoušku se zahrádkou bez výhrad miluji a v bytě už bydlet nechci – s nástrahami starého domu se vždycky nějak poperu...

Děkuji Vám předem za každou radu a samozřejmě uvítám i možnost získat od Vás kvalifikovaný návrh řešení a cenový odhad.

S pozdravem

Ivana Nováková
  • 17. 2. 2009  07:57
  • Ivana Nováková

Samozřejmě je lepší začít zateplením a pak instalovat zdroj tepla. Ale ne vždy lze tento postup dodržet. Tepelné čerpadlo lze instalovat i jako první a s určitými omezeními ho provozovat do doby než bude vyměněn topný systém nebo zateplen dům
  • 17. 2. 2009  15:49
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku