Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Dvě TČ doma

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak pohlížíte na systém vzduch-voda, který pracuje tak, že máte doma jedno samostatné "klasické" TČ pouze pro vytápění objektu a zároveň pro ohřev TUV máte v domě druhou samostatnou jednotku pracující rovněž na principu TČ vzduch-voda. Zkrátka v topném období se Vám jedno TČ stará o vytápění domu a v létě nepracuje a šetří se. Druhé TČ celoročně nasává ohřátý vzduch z kteréhokoliv místa v domě a funguje jako jeden díl s bojlerem pro ohřev TUV. Tím tedy zajišťuje i výměnu vzduchu v domě, ale v podstatě nasává vzduch, který ohřeje první TČ (+ lidi, vaření atd..). Docela mi to připadá zajímavé z pohledu ušetření chodu hlavního TČ, ale zase se mi zdá, zda to nejde proti sobě. Máte s tím nějaké zkušenosti nebo neporadili byste, zda má smysl o takovém řešení uvažovat? Cenově to vychází přibližně stejně jako normální TČ vzduch-voda pro vytápění a ohřev TUV současně.

Děkuji za odpověď.

PH
  • 15. 6. 2011  12:13
  • Petr Hřebíček

Je to vhodné technické řešení. Tepelné čerpadlo pro ohřev vody využívá větrací vzduch, který se musí tak jako tak vyměňovat.
Často toto řešení nabízí dodavatelé hodně levných tepelných čerpadel, která sama teplou vodu pořádně ohřívat neumí. Pokud ale půjde o kvalitní značková čerpadla tak s tím nebude problém.
  • 15. 6. 2011  12:26
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku