Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

IVT Air 90

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
můj dotaz pravděpodobně zapadl tak ho opakuji:
- je mi i díky tomuto webu známo, že na počtu startů (cyklování) čerpadla má vliv mnoho faktorů, přesto vzhledem k dlouholeté praxi a zkušenostem s TČ jse jistšě schopen posoudit (stanovit ) tzv. běžný, únosný, normální počet startů např. za sezonu - u mého čerpadla mi dle stavu k dnešnímu dni vychází cca 2 500 startů za sezonu (250 dnů), je tento počet tzv. normální?
- jaký je vliv nstavení oběhového čerpadla na fci TČ? Je lepší, když tzv. jede na vyšší výkon, i když topení funguje při např. polovičním výkonu?
- úprava topné křivky - pokud upravuji TK jak postupovat? Měnit patní bod, koncový bod nebo oboje. Jaké to má zákonitosti?
Děkuji. MN.
  • 10. 3. 2023  09:46
  • Miloš Novotný

Záleží na provozních hodinách. Za rok čerpadlo obvykle naběhá okolo 5 500 hodin a pokud na to má 2 500 startů tak je to OK.

Oběhové čerpadlo by si samo mělo hlídat a přizpůsobovat průtok aktuálnímu výkonu čerpadla. Pokud ho máte napojené z regulace tepelného čerpadla a ne samostatně, tak by to tak mělo fungovat automaticky.

Základní změna je sklopení křivky, nebo její paralelní posun. Pak má většina regulací možnost nějakého jemnějšího doladění křivky. Jak je to přesně ve vaší regulaci nevím.

  • 15. 3. 2023  11:15
  • Správce

Děkuji za odpovědi.
Snad ještě k tomu oběhovému čerpadlu. Čerpadlo je zapojeno přes vnitřní jednotku TČ, ovšem je na něm i mechanické nastavení dle stupnice 1 - 6, v současné době je nastaveno na maximum, ovšem topení funguje i při nastavení na 3. Nevím zda se tím zbytečně nenamáhá..
  • 16. 3. 2023  11:16
  • Miloš Novotný

Vy hovoříte o oběhovém čerpadlu topného systému, já o vestavěném ve vnitřní jednotce TČ. Vestavěné TČ je regulováno na konstantní rozdíl teplot přívodu a zpátečky TČ, tzn. když TČ zvyšuje výkon, tak oběhové čerpadlo zvyšuje průtok.
Oběhové čerpadlo topného systému se ručně nastaví na průtok, který odpovídá projektu vytápění. Není-li průtok specifikován, tak při všech otevřených armaturách na topném systému by měl být rozdíl teplot u podlahovky cca 5-7K, u radiátorů 7-10 K.

Počet startů kompresoru v zásadě nedokážete ovlivnit nastavením TČ. Zásadní je poměr dimenzování výkonu TČ k tepelné ztrátě a zda měníte průtok topnou soustavou uzavíráním smyček podlahovky nebo termostatických hlavic na radiátorech.
  • 20. 3. 2023  07:46
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku