Dotaz - zapojení TČ do stávajícího systému elektrozásobníku
předchozí | další |
Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně TČ – vzduch/voda – stávající objekt.
Zvažuji jeho instalaci do současného systému vytápění a přípravy TUV, ta je nyní tvořena elektrickým zásobníkovým ohřívačem 300l (3ks 3kW topných tyčí – celkem 9kW příkon) s průtokovým výměníkem TUV. Na zásobník je napojena teplovodní krbová vložka, kterou používám přes topnou sezónu téměř každý den cca 3 hod (banánová krabice dřeva) pro ušetření elektřiny, dotuje topení a tím pádem i TUV.
TČ bych chtěl zapojit na akumulační zásobník přes napojení krbové vložky, krb chci určitě zachovat napojen na stávající akumulaci.
Navíc by TČ bylo napojeno na nový nepřímotopný zásobníkový ohřívač (cca 250 – 300l např. OKC 250 NTR/HP) – větší se mi do technické místnosti už nevleze.
Od TČ očekávám hlavně celoroční přípravu TUV, která je dnes pro naši rodinu (2 dospělí a 5 dětí) neefektivní, díky nepřímému ohřevu TUV a letnímu provozu, kdy musím nahřát 300l pro nepřímou přípravu TUV a dostávám se na spotřebu elektřiny jako v zimě při používání krbu.
Problém je taky v prostoru technického zázemí, které je situováno pod schody a proto vnitřní instalace TČ by měla být co nejmenší – proto spíše zvažuji typ monoblokového TČ. Výhoda je, že je prostor v podstatě součástí interiéru, takže ztráty teplem jsou minimální …
Od TČ chci celoroční úsporný ohřev TUV a samozřejmě topení, s tím, že se dá počítat značné dotování systému opět krbem, takže nějaké super výkony TČ v mrazech pod bodem mrazu nejsou mojí prioritou …
Tepelná ztráta domu je 7 kW (15 let starý dům – obvodové stěny Porotherm 44 + 8 cm polystyren, střecha 12cm PUR BACHL, vytápěná plocha cca 180 m2).
Firma, co výpočet TZ prováděla, mi doporučila čerpadlo s invertorem 8-9kW nebo 6kW on/off.
(osobně bych dal přednost on/off systému, pro jeho jednoduchost, ale takových čerpadel jsem už moc na internetu nenašel … snad REGULUS za 170tis.)
Z výše uvedeného jsem předpokládal, že pořízení TČ nebude až tak velký problém a nebude to stát majlant … opak je pravdou … dvě realizační firmy mě po návštěvě odmítli.
Navíc i cena nabídek včetně montáže je značně odlišná (započítán i zásobník TUV) – Nibe cca 330 tis, ACOND cca 290 tis (jediná firma co by šla do realizace dle mých požadavků), Panasonic cca 250 tis, Hitachi cca 210 tis … vyřízení dotace od 20tis po „zadarmo“ …
Prosím o Vaší radu … je to špatný koncept zapojení TČ?
Jen ještě pro představu k provozu domu:
- TUV nastavena na 18 – 22 hod (4hod/den)
- Podlahové topení (přízemí – cca 24°C) – 5 až 10 hod (Manželka je s malým synem na mateřské) (5hod/den)
- Radiátory (podkroví – cca 21°C) – 6 až 8 hod + 16 až 18 hod (4-5hod/den – termohlavice); o víkendu přes celý den
- Dům si celkem slušně drží teplo … za 15 let provozu má elektrokotel odpracováno 21 586 pracovních hodin a má za sebou 19 691 startů … myslím, že by v takovém režimu mohlo jet i TČ
- TČ by podle mě stačilo řídit přes teplotní čidla v nádržích (minimum 35°C (TUV45°C)/maximum 45°C (TUV 55°C)) … stejně jako pracuje elektrokotel?!
Původně jsem nechtěl investovat více než cca 150 tis (to toho se dnes asi vlezu maximálně při odečtu dotace 100tis.), s návratností tak do 5 let, protože krb mi šetří velké množství energie a současná spotřeba je cca 8MWh za rok na topení a vytápění, takže nepočítám s větší úsporou než nějakých 20-25tis za rok v současných cenách cca 4,5tis za MWh.
Pro laika naprostá džungle! … všichni mají super čerpadla za skvělé ceny … prosím o jakékoli doporučení co za TČ do tohoto systému zvolit i s ohledem na cenu a realizační firmu (lokalita Opava).
Děkuji moc za Vaši radu.
S pozdravem Petr
- 14. 3. 2022 14:46
- Petr Sedláček
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni
Průtokovou vložku v akumulátoru můžete použít pro předehřev studené vody do nového bojleru, ušetří to trochu elektřiny.
- 16. 3. 2022 16:57
- Správce
předchozí | další |