Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo IVT AIR X70S versus IVT AIR X90

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
nechal jsem si vypracovat nabídku na TČ IVT pro vytápění a ohřev TUV (4 osoby) pro dvoupodlažní rodinný dům s celkovou plochou 110 m^2. Podle projektu měl náš dům mít tepelnou ztrátu 8.3 KW před zateplením. Loni jsme provedli zateplení (šedý polystyrén 10 cm), takže předpokládám, že aktuální tepelná ztráta bude minimálně o 30% nižší, tedy kolem 6 KW. Byly mně zaslány dvě nabídky na TČ IVT Air X70S a IVT Air X90 (7KW podle EŠ). Cena je v obou případech téměř stejná (kolem 328 000 Kč s DPH včetně montáže). IVT Air X70S je supertichá novinka, která má být tišší o 5 až 7 dB než doposud prodávané IVT Air X90 a přitom má mít jen nepatrně nižší výkon. Má však upravený difuzor, a aby nebyla vidět rotující vrtule, je před výfukovou částí TČ kruhový kryt. Preferoval bych tišší TČ, mám však obavy, že ochlazený vzduch, který u standartních, doposud prodávaných verzí (bez S) proudí přímo z čerpadla ven, bude v důsledku krytu proudit kolem čerpadla a v případě omezeného okolního bočního prostoru (náš případ) snižovat jeho účinnost v důsledku turbulencí a návratu do sání TČ. Můžete mi prosím poradit, zda jít do této tišší novinky, nebo za stejnou cenu vzít klasiku s mírně vyšším výkonem? Děkuji moc za radu. Michal P.
  • 24. 3. 2022  21:22
  • Michal

Toho nasávání vyfouknutého vzduchu bych se vůbec nebál.
Na 6 kW je X 90 stejně zbytečně velké čerpadlo, takže to menší bude lepší.
  • 25. 3. 2022  09:26
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku