Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Společné TČ pro 2 bytové jednotky a různými nároky

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
prosím o Váš odborný názor. Vybírám TČ vzduch/voda pro vytápění a ohřev teplé vody pro dva rekreační apartmány. Obě jednotky jsou součástí jedná stavby a mají společný zdroj tepla. Celková tepelná ztráta domu je 8,7 kW. V současné době topení zajišťuje 12 kW elektrokotel Protherm a společný nepřímo-topný bojler 125l. Apartmány mají různou velikost (65m2 2-4 osoby, a 120 m2 4-8 osob) a různé nároky na vytápění. Například je jeden obsazený a vytápěný na 22 st. a druhý se pouze temperuje na 15 st. Ve všech místnostech je podlahové topení. V koupelnách jsou navíc žebříky, které mají vlastní topný okruh s vyšším teplotním spádem. Žebříky využíváme hlavně v přechodných obdobích, kdy je potřeba přitopit jen ráno a večer. V tuto dobu si hosté rádi a ochotně přitápí v obývacích pokojích v krbových kamnech (které nejsou napojeny na topný systém). O regulaci se starají prostorové termostaty a elektricky ovládané hlavice jak u žebříků, tak v rozvaděčích podlahového topení. Vybírám mezi IVT Air X 90 + AirModul E9 a NIBE F2120-12 + WM S320. Vzhlem k různým nárokům na teplotu nebude možné použít vnitřní teplotní čidlo v referenční místnosti, která vlastně neexistuje. Ráda bych zachovala oba dva topné okruhy, žebříky a podlahovku. IVT toto umí již z výroby. Kvůli proměnlivému množství osob bude potřeba i častěji měnit nastavení režimu ohřevu vody. Stáhla jsem si obě aplikace pro ovládání TČ přes mobil (demo verze). IVT se mi jeví jako praktičtější pro časté změny v nastavení. Umožňuje nastaní na týden dopředu a její prostředí je mi prostě bližší. Nibe má apku sice ,,barevnější" , ale asi spíše vhodnou pro neměnící se stav (rodinný dům se stabilním počtem osob). Možná je to jen dojem, protože demo verze toho u Nibe moc neukáže :-(. Mimo to je přístup do vyšší úrovně v ,,ostré verzi" , která umožňuje měnit nastavení a sledovat rozšířenou hystorii zpoplatněný. Ovládání přes mobil je pro mě důležité.

S oběma potencionálními dodavateli jsem i řešila, zda bude TČ schopné ohřívat TV pro až 12 osob. Oba mě ujistili, že v nejvyšším režimu, se zapojením bivalence ano. Je fakt, že hlavní ubytovací sezóna je v teplých měsících roku a maximální obsazenost je jen občas. Většinou jde o max. 6-8 osob. V jiném objektu řešíme ohřev vody elektickým bojlerem 160l, s 8-hodinovým tarifem a voda stačí pro 6-8 osob bez problému. Je pravda, že je ohřívaná na cca 65 st.

Ceny v tuto chvíli nemohu posoudit, protože dodavatel Nibe zatím zaslal jen velmi ,,hrubou nabídku" bez návštěvy na místě. Z toho důvodu je jejich cena o mnoho vyšší. Uspořádání technické místnosti a minimální vzdálenost od venkovní jednotky instalaci zjednodušují a zlevňují.

Budu vděčná za Váš názor ohledně vhodnosti jednotlivých typů z technického a uživatelského hlediska. Děkuji.
  • 9. 2. 2022  18:43
  • Jitka V.

Pokud máte hlavní sezonu v létě, tak výkon čerpadla bude stačit i pro ohřev vody. Akorát bych místo vestavěného bojleru použil samostatný 300 litrů.
Pokud necháte v systému i ten stávající elektrický bojler, který zapnete když se vám sejde maximální počet lidí, tak to bude fungovat perfektně.
  • 10. 2. 2022  14:01
  • Správce

Děkuji za odpověď. Stávající bojler je natápěný z elektrokotle, který by se měl demontovat, protože ho nahradí vestavěný kotel ve vnitřní jednotce TČ, alespoň tak to navrhují oba potencionální dodavatelé. Napadá mě vyzkoušet provoz pouze s vestavěným bojlerem v TČ (180 l) a pokud by praxe ukázala že nestačí, tak namontovat druhý, běžný elektrický bojler. Je tato kombinace možná? Děkuji.
  • 10. 2. 2022  14:59
  • Jitka V.

Vestavěný bojler 180 l bude málo, to ani nezkoušejte. Starý el. kotel můžete po snížení výkonu nechat jen jako zdroj pro bojler, nebo přidat bojler s el. patronou.
  • 14. 2. 2022  10:22
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku