Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

silnější či slabší IVT AIR ??

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

RD 20 let starý, zateplený, pouze podlahové vytápění 180 m2, spotřeba plynu ročně 27 MWh, což je 2600 m3, na topení a ohřev vody, elektřina 4,7 MWh na vaření + spotřebiče, jeden odborník doporučuje IVT AIR 90, že výkon stačí a má šetrný a stabilnější provoz, méně startů, je jednofázové a lépe moduluje, druhý říká málo, je třeba 130, jinak budu hodně topit elektrokotlem a úspora, resp. návratnost minimální, případně zda ponechat plynový kotel jako záložní zdroj ? děkuji
  • 20. 8. 2020  13:48
  • david

doplňuji že dům leží v nížině v povodí Moravy, takže je tu tepleji, ale dosti mlhavo po celou zimu
  • 20. 8. 2020  14:30
  • david

Ze spotřeby plynu vychází tepelná ztráta kolem 10 - 13 kW což je na hraně mezi AIR X 90 a 130.
Pokud je stávající plynový kotel ještě v použitelném stavu, instaloval bych menší čerpadlo a dotápěl v zimě tím plynovým kotlem. Nižší investice, menší jistič a dotop plynem je v zimě levnější než elektřinou.
Více zde:
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/plynovy-kotel-pripojeny-k-tepelnemu-cerpadlu
  • 21. 8. 2020  07:40
  • Správce

ano děkuji, myslel jsem si to, plynový kotel je nový kondenzační, ale samotné připojení plynu stojí 6 tisíc ročně jen poplatek, i když neodeberu ani kubík, a spotřeba samotného elektrokotle by se prý měla do těch 6 tisíc vejít za běžné zimy... navíc nevím jestli s ponecháním plynu neztratím nárok na nízký tarif na elektřinu...? díky hezký den
  • 21. 8. 2020  10:19
  • david

Pokud chcete plyn kompletně zrušit (což má při takovém paušálu asi smysl), tak si nechte spočítat přesněji tepelné ztráty. Podle toho se pak dá zodpovědně rozhodnout jestli stačí menší nebo větší čerpadlo. Zrovna mezi těmito čerpadly je podstatný rozdíl v ceně i v velikosti venkovní jednotka, tam má smysl se tomu víc věnovat.
6 000 elektrokotlem určitě neprotopíte.
Nárok na sazbu byste neztratil ani při zachování plynu.

  • 21. 8. 2020  11:06
  • Správce

ano díky moc, upřesňuji že poplatek za distribuci plynu, tedy připojený plynoměr je nyní cca 4500 ročně, takže doufám že elektrokotlem protopím srovnatelnou částku i s tou slabší 90 a plyn tedy nejspíše zruším úplně a plynoměr nechám odpojit, díky hezký den.
  • 21. 8. 2020  12:38
  • david
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku