Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

nabídka TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
na částečně zateplený dům (2 patra odhad 16.5kW) jsem vyslal poptávky na oficiální stránky firem většinou uvedených v seznamu zde na webu se známkou Q.
Byla mi mimo jiné nabídnuta varianta IVT AIR X 130 (jedna z prvních již od lokálních dodavatelů). Nicméně někteří další lokální dodavatelé, když jsem se zmínil, se nevyjadřovali příliš pozitivně.
- Např že nízká hlučnost je nerealistická a vše se v tom klepe
- že to nevytopí dost stupňů pro radiátory atd (v dokumentaci je při -15 venku max 52 topna voda)
- že mají "jednoduchou " chladírenskou část

Chtěl jsem se zeptat, jak moc je to důležité a reálné (chápu konkurenční boje atpod)
horší účinnost za nižších teplot: Tj jestli to chápu správně, několik dnů v roce je takto mrazivé počasí, sepne se bivalentní zdroj a vše zachrání (a příslušně se sníží účinnost celého zařízení). Je to tak?

hluk: Očekával jsem naopak, že tím, že je vrtule a kompresor v polystyrenovém loži (u IVT) tak že veškerý hluk bude spíš utlumen.

aku nádrž / odtávání: Případně u jedné nabídky mě přesvědčovali, že je dobré mít aku nádrž, že tam neodtává vodou z topného okruhu. To jsem zase očekával, že u frekvenčních motorů aku nádrž odpadne.

revize chladírenské části: IVT má aktuálně podlimitní množství chladiva v monobloku, tj snad bez revizí, konkurence přesvědčuje že do 2 let budou stejně muset všechny výrobky být kontrolovány.


Děkuji za případnou odpověď.
  • 16. 4. 2019  20:00
  • Jiří

Hlučnost je u frekvenčně řízených čerpadel udávána pro částečné zatížení a v průběhu roku se dost mění. Takže hodnoty u AIR X jsou realistické, ale při plném zatížení v zimě budou logicky vyšší. Tak to mají ale všechna čerpadla kromě těch s on/off kompresorem, která hlučí celý rok stejně tj. podstatnou část času hlučí víc než frekvenčně řízená čerpadla.
Více zde: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/hlucnost-tepelnych-cerpadel

Pokud máte tepelné čerpadlo v bivalentním zapojení s elektrokotlem, nepotřebujete při -15°C výstupní teplotu 55°C, protože na tu to dohřeje ten elektrokotel. I kdyby těch 55°C čerpadlo umělo, stejně by je samo nedosáhlo protože při bivalentním zapojení na to nemá dostatek výkonu.

Pro nízké provozní náklady je podstatná účinnost tepelného čerpadla při nadnulových teplotách, protože při nich dodá tepelné čerpadlo nejvíce tepla. Horší účinnost v zimě se v provozních nákladech prakticky neprojeví, protože doba provozu v tomto režimu je zcela minimální.

U konstrukce AIR X se díky konstrukci asi nemá co klepat, papírově i prakticky patří mezi velmi tichá čerpadla.

Každé tepelné čerpadlo má předepsané minimální množství topné vody v topném systému kvůli odtávání. Pokud tam není, musí se dát akumulátor, jinak potřebný není.

Do budoucna platí, že čim méně chladiva v tepelném čerpadle máte, tím lépe. I ze statistik je vidět, že výrobci podporují v posledních letech víc monobloky. Ještě před 7 lety se prodávalo 55 % vzducháčů v provedení split a loni to bylo už jen lehce nad 40 %.
  • 18. 4. 2019  10:18
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku