Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,chtěl bych Vás zeptat.Uvažuji o TČ dostál jsem nabídky od různých firem IVT,NIBE,PZP,CTC,INNOTEC.Mám dvougenerační,dvoupodlažní nezateplený barák plastové okna cca 220m2,zdi 40cm duté cihly..TZ my vypočítaly na 16,5kw,stým že když zateplím strop TZ my klesne na 13kw. Zateplit strop i tak jsem chěl takže nemám stým problém. Takže dále všude jsem uvádel 13kw TZ po zateplení.Ale od firem jsem dostal nabídky ACOND 17 EVI-M-A,
NIBE: NIBE F2120-16 ,PZP: HP3AWX-16D, IVT: Air X 170
Ptál jsem se jednoho dealera či není to předimenziovaný,když zatepluji strop a TZ by měl činit 13kw. Dostal jsem odpověd ,že cenový rozdíl mezi 13kw a16kw TČ je jen 8000 kč ,takže je lepší koupit silnejší. Ještě tolik, nedaleko od nás mám známý mají stejný typ baráku dvougenerační,dvoupodlažní nezateplený barák plastové okna cca 220m2 asi 2roky mají TČ od IVT AIR X16kw od stejného dealera a jsou moc spokojený. Oni my to vysvetlili tak,že když mají silnejší TČ ,čerpadlo anebo motor nemusí běžet na tak vysokých otáčkách takže spotřeba není tak vysoká, kdy bych koupil slabší 13kw TČ ,tam čerpadlo musí běžet na vyšších otáčkách co zvišuje spotřebu energie.. Takže spotřeba by byla stejná a takhle mají rezervu a mají jistotu ,že TČ vytopí celý barák. Je to pravda?
Děkuji za odpověd. Péter
  • 8. 4. 2019  17:13
  • Peter

Čerpadlo s vyšším výkonem je opravdu v provozu v průměru na nižší otáčky. Má tedy vyšší topný faktor a nižší hluk. Nesmí se to ale s výkonem přehnat, pak by docházelo v teplejších dnech k cyklování kompresoru a zkrácení jeho životnosti.
Ve vašem případě si myslím, že do částečně zatepleného domu bude 16 kW lepší volba.
  • 9. 4. 2019  06:59
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku