Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

IVT Air X 90 vs. ecoGEO 1-9 s kolektorem

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, pro nový RD v Olomouci s dostatečným prostorem pro zemní kolektor a se zvažovaným sezónně používaným bazénem, o podlahové vytápěné ploše cca 200 m2, vypočítanou TZ domu 10W a výpočtové roční potřebě tepla na vytápění a ohřev TV 16000 kWh se rozhoduji mezi výše uvedenými TČ.
Rozhodující je pro mě poskytnutí komfortu jak v době vytápění, tak zejména v letních měsících, kdy požaduji ochlazení objektu podlahovkou event. i fan-coily, pokud to bude potřeba.
Poskytne IVT Air X stejnou reálnou službu a teplotní komfort v období chlazení jako ecoGEO, byť za cenu o něco vyšší spotřeby elektrické energie? Jak je ecoGEO schopné chladit ve spojení se zemním kolektorem? Je vyšší investice o cca 100 tis. Kč na ecoGEO rozumná? Je možné uvažovat o jiné variantě TČ?
Děkuji za odpovědi.
 • 31. 3. 2019  18:44
 • Martin H.

Komfort v zimě i v létě vám zajistí oba systémy tepelných čerpadel.
Chladit s ecogeo z plošného kolektoru můžete pasivně zadarmo (výkon bude ale ke konci léta omezený), nebo aktivně kompresorem (bez omezení).
Investice do řešení země/voda je vyšší, ale za to získáte nejen nižší provozní náklady, ale i menší servisní náklady a delší životnost. Navíc při výměně tepelného čerpadla na konci jeho životnosti vám kolektor už zůstane, jen vyměníte vnitřní jednotku. U vzduch/voda měníte celou technologii.

 • 1. 4. 2019  08:02
 • Správce

Rád bych se ještě zeptal, jestli ecoGEO s kolektorem bude vůbec schopné v létě pasivního chlazení a pokud ano, tak jak dlouho v letním období bude možné pasivní chlazení použít. V případě aktivního chlazení do podlahovky bude schopné pracovat s jakou teplotou a reálným ochlazovacím efektem?
Pokud by jediná možná orientace venkovní jednotky Air X90 by byla na zadní části domu cca 7 m od vstupních dveří a oken obytných místností souseda, může to být problém z hlediska zvukového znečištění a hygieny hluku?
Děkuji za odpovědi.
 • 6. 4. 2019  12:59
 • Martin H.

U pasivního chlazení z kolektoru je to bez záruky chladícího výkonu. Někdy to může stačit celé léto, někdy ne.

Aktivní chlazení má výkon prakticky bez omezení a teplota uvnitř domu se dá garantovat celý rok. Teplota chladící vody do podlahovky bude okolo 17°C.

7 m od oken souseda je moc blízko. S hlukem by mohl být problém.

 • 8. 4. 2019  07:56
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku