Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

pro paní Jiřinu hlučnost tč v praxi

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Pokud chcete co nejtišší tč tak se ptejte na akustický výkon který musí uvádět výrobci,Nibe 2120 má 53 decibel,Remko 56 decibel,Ivt 57 decibel,zatímco nejhlučnější jsem našel jeden model Gorenje 73 decibel nebo DeDietrich 68,5 decibel a 20 decibel je velký rozdíl,podle oficiálních údajů výrobců to co slyšíte u Nibe ve 20 metrech to slyšíte u DeDietrich ve 150 metrech(v 5 metrech Nibe 31 decibel,DeDietrich v 5 metrech 48 decibel,se zdvojnásobením vzdálenosti klesá hluk o 6 decibel).Nezaměnovat s akustickým tlakem ,ten uvádí každý výrobce v jiné vzdálenosti ,při jiné venkovní teplotě(2 nebo 7 stupnů) a při jiné teplotě výstupní vody(35,45 nebo 55 stupnů) .Každému kdo má zájem poslechnout si na vlastní uši jaký je rozdíl v hlučnosti mezi Nibe 2120 a DeDietrich,můžu ukázat v Prachaticích a okolí,stačí napsat na můj email malcao24@seznam.cz a přijet si poslechnout.Také jeden model Masterterm s kompresorem schovaným v domě je tichý a můžu ukázat. Špatnou pověst z hlediska hluku mají tč kvůli hlučným tč jako je DeDietrich a další,zatímco Nibe 2120 a Ivt se dají použít i na tichých místech protože se na nich nic netřese a nevybruje a hluk proudícího vzduchu je minimální.
 • 21. 3. 2019  21:45
 • Jiří

Díky za zajímavé srovnání. Ono je to papírově bohužel složitější i s tím akustickým výkonem. IVT uvádí 53 dB pro menší čerpadla a 57 dB pro větší. NIBE má překvapivě 53 dB jak u 8 kW výkonu tak i u 16 kW i když větší čerpadla logicky vždy víc hlučí.
Vtip je v tom při jakých otáčkách kompresoru hlučnost měříte. NIBE 2120/20 s výkonem 16 kW má hluk měřený při hodně nízkých otáčkách kompresoru při výkonu jen 5,5 kW.
Nejlepší je si vybrané tepelné čerpadlo jít někam poslechnout.
Řešení Mastertherm, kdy jsou kompresory uvnitř domu, je velmi dobré řešení z hlediska hluku.
Nejtišší jsem zatím zaznamenal rakouský HELIOTHERM, který má akustický výkon neuvěřitelných 40 dB (kompresory uvnitř domu, velký výparník a skříň výparníku se žaluziemi.

 • 25. 3. 2019  08:20
 • Správce

Musím reagovat na tvrzení paní IN(paní mne kontaktovala) že tč DeDietrich není hlučné.Oficiální údaje mluví jasně rozdíl oproti Nibe 2120 je 15,5 decibel a kdyby tč 68,5 decibel nebylo hlučné tak není žádné hlučné.Je pravda že hlučné tč umístěné na hlučném místě může vypadat jako tiché,protože žádné tč nedělá hluk jako motorová pila(110 decibel) ,ani jako motorová sekačka(90 decibel),dokonce i těch 68.5 decibel má tč pouze v mrazech ale na rozdíl od sekačky která dělá hluk max desítky hodin ročně tak tč tisíce hodin ročně(skoro pořád).Když lidi půjdou okolo DeDietrich na tichém místě při teplotě 5-10 stupnů nad nulou,tak většina řekne že to není hluk velký,když se tč vypne tak většina řekne že je to velký rozdíl ,že je velké ticho a když na stejném místě bude puštěné Nibe 2120 tak všichni řeknou že Nibe je o hodně tišší a DeDietrich je hlučný.Tč umístěné na vesnici, které je v létě slyšet na ploše větší než 0.5 hektaru a v zimě na ploše větší než 1.5 hektaru,v mrazech v 10 metrech je to na ohluchnutí a je slyšet v celé ulici ,při 5 stupních nad nulou v prosinci když hrabu listí ve 20 metrech od tč které ani nevidím protože je schované za krytem a mám nasazená protihluková sluchátka a přesto tč slyším není tiché tč.Když ho seřizovali tak ve 30 metrech nebylo v místnosti se zavřenýma plastovýma oknama rozumět televizi a museli jsme si zvýšit hlasitost a uvěřili jsme Bibli kde píšou o bourání hradeb hlukem(Trouby z Jericha).Dokud jsem neslyšel Nibe 2120 a Mastherterm tak jsem nevěřil že existují tč o kterých se dá tvrdit že jsou tichá.Určitě je nejlepší si tč poslechnout v mrazech na tichém místě.
 • 28. 4. 2019  08:18
 • Jiří

Nevidím problém v tom, že se třeba vyskytne jeden kus který je z nějakého důvodu hlučnější, ale v tom když dodavatel tvrdí že to je normální i když čerpadlo řve na celou vesnici.
 • 30. 4. 2019  10:23
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku