Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Acond 14 při -12°C - starší zástavba

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
prosím o radu, instalace Acond 14, vytápění na 22,5°C do rodinného domku cca 30 let starého zdivo 36,5, nezateplené, přízemí plastová trojskla, výměna radiátorů za nové deskové radiátory i trojté.
V patře pouze jeden radiátor zaplý, patro není užíváno.
Původní instalace bylo ústřední topení na koks. Staré rozvody, silné ocelové trubky ze začátku pak standardní ocelová rozvod slabšími.
Při -12°C tepelko po cca 2 hodinách natopí z 35°C na 40°C pak začne odmražovat cca 3 minuty, po odmražení spadne teplota o 2°C .
Pan natápí na 40°C cca 25 minut, zas odmtažování a to samé dokola. Je vidět že tepelné ztráty jsou odhadem 10-12kW. Výkon čerpadla při -12°C je přibližně 8kW, takže nestíhá. Ale drží teplotu v místnosti na 22,5°C. Pokud jsem zvýšil teplotu v místnosti na 23°C na půl hodky zapnul dotop teplota vylezla na 45°C a tam už jí čerpadlo drželo s minimálním poklesem zas než odmražovalo.
Přitom topná křivka je stoupající, pokud by nedocházelo tak k častému odmražování za cca 3 hodny by to natopilo klidně i na 45°C vodu. Co způsobuje tak časté odmražování??
Vedle čerpadla v zemi je odtokový kanál, přes něj mříž, kam odtéká voda ze střechy a svodem v zemi se schytává cca 40 m vzdáleném jezírku.
Je možné, že by se o dtut i když to je zamrzlé mohla brát vlhkost?? Jinak pokud klesnou teploty na -7°C tak již odmražování probíhá jednou za hodinu, což je v pořádku.
 • 24. 1. 2019  08:26
 • Marek Stuchlík

Takto časté odtávání je divné. Při nižších venkovních teplotách je odtávání méně časté, protože ve vzduchu je méně vlhkosti.
Obraťte se na servis.
 • 25. 1. 2019  07:45
 • Správce

Tak jsem kontaktoval servis Acond, bylo mě řečeno že při takovýchto mrazivých dnech je nutná souběžnost bivalence. Bez ní nemá čerpadlo dostatečný výkon. Ohledně odtávání, že na dálku zkontrolují množství chladiva, ale čerpadlo nehází žádný chybový stav tak je to v pořádku.
Já, co jsem zjistil čerpadlo je velice choulostivé na tepelné ztráty domu a velké množství vody. Tím, že je dům nezateplen nestačí již při -12°C dodávat dostatek výkonu do vody. Nyní při -7°C již nenamrzá, jen jednou za hodinu což je standard a natopí za dvě hodiny na 22,6°C v místnosti.
Prozatím nevím proč dochází k tak častému namrzání když je již voda hodně ochlazovaná z domu a čerpadlo již nedokáže zvýšit výkon do vody.
Zajímalo by mě jestli jsou na trhu čerpadla, která opravdu třeba při -15°C dokáží bez bivalence natopit takovýto větší nezateplený dům a do vody dávat např.47°C , ale při rozumné spotřebě kompresoru do 4kWh jako má Acond.
 • 25. 1. 2019  19:36
 • Marek Stuchlík

Natopit takto velký dům není problém i při -15°C. Stačí pořídit tepelné čerpadlo s vyšším výkonem. Ale to je zbytečně drahé řešení. Pokud čerpadlo dokáže samo zvládnout dům při -7°C, a pak si připne elektrokotel, je to nejekonomičtější způsob provozu.
 • 31. 1. 2019  08:59
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku