Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

výběr tepelného čerpadla

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

rád bych se zeptal na výběr TČ do našeho domu. Dům je z r.1934, vytápíme 120m2 se stropy 2,7m a tep. ztráta objektu je cca 10kw/-15°C. Topíme na 18 - 22°C - podle místností. Stávající systém je 800l akunádrž s topnou patronou 6kW a doplňkově krbová kamna 12kW, radiátory s hlavicemi, regulace od akunádrže na konstantní teplotu otopné vody. V kamnech se topí jen večer - když začne větší zima, patrona to při teplotách do 4°C zvládá sama. Spotřeba/platby - elektřina(vytápění) přibližně 16MWh 36000,-, suché dřevo 7m3 - 14000,-. Náklady na vytápění tedy cca 50000,-/rok (loňská zima). Pomohlo by pořídit si (za přispění dotace) TČ vzduch/voda pro dotápění akunádrže při vyřazení topné patrony (kvůli uznání dotace) s jednoduchou regulací termostatem? Myslím tím, že v okamžiku poklesu teploty vody v akunádrži by se TČ spustilo a při natopení od TČ nebo kamen (otopná voda 40-50°C) vyplo. Zkrátka jestli se dlouhodobě při životonosti kompresoru 15let, podobných zimách a dalších parametrech vyplatí zaměnit topnou patronu za TČ. Při skeptické verzi mi vyšla návratnost investice cca 5let, avšak nevím kolik stojí výměna kompresoru a další provozní náklady TČ, které by návratnost a případnou výhodnost investice oproti jednoduché patroně posouvaly.
  • 9. 1. 2019  21:58
  • Janek

Určitě má smysl to vyměnit, provozní náklady se rapidně sníží. Nákladů na výměnu kompresoru se bát nemusíte, když si vyberete dodavatele s desetiletou zárukou na kompresor.
Řízení čerpadla ale nemůže být termostatem, protože by mělo zbytečně vysokou spotřebu elektřiny. Použije se ekvitermní regulátor, který je součástí tepelného čerpadla.
  • 11. 1. 2019  07:35
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku