Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Topný faktor

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Firma na severní Moravě mi nabídla dodávku tepelného čerpadla francouzské firmy Geothermie Confort. Jedná se konkrétně o čerpadlo Geotherm Performer-SPLIT systém s nadstandardním topným faktorem, typ 1.1.4-GPS 125 T7 VS 15,3 KW, zemní vrty. V technických podmínkách jsem však dnes vyčetl, že při teplotě vytápěcí vody 30/35 stupní C je topný faktor 3,75, při 40/45 stupní C je topný faktor 3 a při teplotě 50/55 stupňů C je topný faktor 2,5. Znamená sto, že skutečný roční topný faktor bude představovat nějaký průměr, protože nároky na teplotu topné vody nejsou po celou zimu 55 stupní C ? Mám také prosbu, zda to je obvyklý topný faktor pro kvalitní čerpadlo, zda to je pro mne dobrá nabídka, když mám litinové radiátorové topení s obsahem vody 300 litrů a dům má vypočtenou tepelnou ztrátu při -15 stup.C 14.2 KW. Chci topit čerpadlem bez dalšího dotopového zdroje. Budu velmi vděčný za Vaši odpověď, protože už jsem před uzavřením smlouvy. Prostudoval jsem už toho tolik, ale orientovat se v nabídkách firem s teplnými čerpadly je téměř nemožné. Děkuji.
  • 3. 5. 2009  21:03
  • Vladimir Klusek

Topný faktor se mění podle výstupní teploty do topení, takže v součtu za rok je to jakási průměrná hodnota. Topný faktor v tomto případě ale nelze s jinými tepelnými čerpadly porovnat, protože se jedná o systém přímého vypařování, kdy v zemi přímo obíhá chladivo. Tento systém se v ČR příliš nepoužívá.
V prospektu výrobce mě zaujala doporučená délka vrtů, která je v součtu jen 120m. Běžná hloubka vrtů pro takto výkonné čerpadlo se v ČR pohybuje okolo 200 m. Jakou hloubku vrtů máte v nabídce Vy ?
  • 4. 5. 2009  21:06
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku