Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

K druhému dotazu Jiřího Hofmana k energetickému hodnocení

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

1) Ano, na hodnocení domu typu NED, PD, a standartní nemá vliv, jak energii do domu dodáte, ale pouze kolik energie dům potřebuje dodat (tedy jak je zateplen a jaký je způsob větrání, zda máte rekuperaci). Energii můžete dodat i TČ, soláry nebo fotovoltaikou, ale spotřeba energie ze sítě bude samozřejmě menší než, kdybyste měl třeba elektrokotel, zbytek obstarají OZE. Ale na hodnocení budovy to nic nemění.
2) Paradox, že by např. NED potřeboval více energie, než standartní dům, nastat nemůže, protože se jedná o potřebu. Ale NED může spotřebovat více energie ze sítě než standartní dům (např. když tento dům bude mít TČ a NED bude topit elektrokotlem). Vím, že je to trochu matoucí, ale potřeba a spotřeba jsou rozdílné pojmy. Potřebou je myšleno, co se musí do domu dodat, spotřebou, kolik energie se dodá ze sítí nebo pomocí pevných paliv. Takže OZE snižují spotřebu a energie z OZE se do spotřeby nezapočítává.
3) U nulových a plusových domů je ("aby se to náhodou nepletlo") situace trochu jiná, zde už není hlavní veličinou měrná potřeba tepla, jako u ostatních domů, ale bilance spotřeby energií a vlastní výroby energií, takže zde záleží především na různých technologiích využívajících OZE a hlavně fotovoltaice. Automaticky však tyto domy musí minimálně splňovat parametry pro pasivní dům, co se týká měrné potřeby tepla. Jednoduše řečeno, jsou to pasivní domy obohacené o další technologie.
4) U nulových a plusových domů se technologie vytápění a výroby vlastní energie zahrnovat musí, protože i vzhledem k našim klimatickým podmínkám už nejde prakticky posunout hranici měrné potřeby tepla více, než je u pasivních domů. Můžete zateplovat jak chce, utěsňovat jak chcete, mít sebelepší rekuperaci, ale vše má své hranice. Pak už záleží jen na technologiích, aby mohl být dům nulová nebo plusový.
  • 21. 2. 2013  18:15
  • Jirka

Děkujeme za vysvětlení
  • 22. 2. 2013  12:56
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku