Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Cyklování TČ v přechodném období

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den. Prosím o radu. Snad je to jen v nastavení.
Nechal jsem si nainstalovat TČ vzduch/voda. Dle spotřeby, kterou jsem dodavateli uvedl, vypočítal TZ na instalaci TČ 14 kw.
Když dám TČ vytápět na ekvitermu, tak poměrně hodně cykluje a snaží se vodu vytopit na cca 31 st.
Dodavatel mi sdělil, že lepší varianta bude naprogramovat čerpadlo na 2x denně po 3 hodinách v režimu ON na 34 st. V současné době je venkovní teplota mezi 9-14 st. A čerpadlo takto nastavené cykluje v intervalu 5 minut jede, 5 minut stojí, přičemž je nastaveno na ON 15 minut/ OFF 15 min! Na tuto informaci jsem dostal odpověď, že topení TČ na jaře a na podzim je trochu problém.
V domě mám 1/2 podlahové topení s rozvaděčem Ivar, 5 okruhy a svým čerpadlem. Druhá polovina jsou radiátory. Topení bylo konstruováno se spádem 45/35, takže plochy radiátorů jsou větší. Vše je na jednom okruhu a rozdělovač Ivar má svůj termostat, který ovládá teplotu do podlahovky. Topil jsem kondenzačním kotlem na teplotu 45 st. Zpátečka se mi vracela cca 36-37 st. Po namontování TČ jsem všechny radiátory a podlahovku na průtocích otevřel naplno, aby byl zajištěn velký průtok.
Před namontováním TČ jsem měl objem vody cca 110l. Nyní mám ještě anuloid 100 l dle výpočtů dodavatele by prý stačil i menší objem. V technickém listu je uvedeno „minimální objem vody v instalaci 46 l“ Mám tedy 4,5 x více vody v systému.
Mám nainstalováno TČ Hitachi Yutaki S 14Kw 3F. Venkovní jednotka RAS-5WH(V)NPE. Pokud by bylo třeba pošlu technické parametry.
Bohužel jsem vybral dodavatele, který zřemně z neznámých důvodů, neumí toto čerpadlo nastavit.
Dokáže mi prosím někdo poradit co s tím, abych neodrovnal kompresor po první zimě?
Výpočet tepelné ztráty byl vypočítán dle reálné spotřeby.
SPOTŘEBA Plyn + el. 2021/2022
PLYN 2503,-m3 26,77 MWh
Elektrika 5,25 MWh
MWh 32,02/rok
Děkuji za všechny dobré rady.


  • 3. 10. 2022  22:56
  • Zdeněk

Já bych z té spotřeby odhadl tepelnou ztrátu kolem 12 kW takže čerpadlo bude asi trochu předimenzované což v součtu s malou spotřebou tepla na podzim vede k cyklování.
Zhodnocení počtu startů se dá udělat až v delším časovém horizontu, třeba po roce.
Máte vypnutý ten termostat na podlahové topení?
  • 4. 10. 2022  07:54
  • Správce

Dobrý den. Děkuji za rychlou odpověď.
Termostat na podlahovce mám vypnutý, takže prozatím jede všechna voda 34 st do podlahy. (na zpátečkách podlahovky to má 23-24 st) Až budu topit na vyšší teplotu, budu jej muset nastavit na maximum 35 st. Zhodnocení startů po roce? Jako uživatel jsem sice dostal přístup do instalačního menu, ale takovouto položku tam nikde nevidím. Je možnost nahlédnout jen 2 hodiny nazpět.
Z Vaší odpovědi mi vyplývá, že s tím asi nic neudělám a budu muset asi začít topit až bude venku nižší teplota. Nebo to má nějaké jiné, schůdné řešení? Např. větší akumulační nádrž, popř. jde nějak spočítat objem této nádrže, aby systém fungoval i v tomto období? Nechce se mi věřit, že s tak vysokou investici je TČ v přechodném období nepoužitelné. Ještě jednou děkuji za odpověď.
  • 4. 10. 2022  10:07
  • Zdeněk

Počkal bych jak se to bude chovat ve větší zimě při větší spotřebě tepla. Za rok provozu se tomu nic zásadního nestane, takže zatím to stačí sledovat.
  • 11. 10. 2022  08:26
  • Správce

Dobrý den.
Po jedné zimní sezóně jsem pořád u stejného výsledku. Navíc mám FVE, kde jasně vidím cyklování TČ. Při současných plusových teplotách 1a více °C nad nulou TČ cykluje 25 min chod/3min.stop.
Jak jsem psal v předešlém dotazu. Bylo byřešení pořídit větší akumulční nádrž, nebo je to neřešitelný problém?
Děkuji za odpověď.
P.S. pokud by bybylo potřeba poslal bych printscreen z FVE, kde je vidět to cyklování.
  • 4. 1. 2024  14:05
  • Zdeněk

To je opravdu špatně takto časté cyklování. Akumulační nádoba tomu dost pomůže. Dává se 20 l/kW výkonu tepelného čerpadla.
  • 5. 1. 2024  10:40
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku