Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Rozdíl v ceně tepelného čerpadla vzduch-voda a vzduch-vzduch

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Ceny topných tepelných čerpadel vzduch-vzduch (i včetně 2 vnitřních jednotek) jsou přibližně trojnásobně (i vícenásobně) nižší než ceny tepelných čerpadel vzduch-voda srovnatelného výkonu (i s ohledem na různost výstupních teplot).
V čem spočívá tento vysoký cenový rozdíl?
(Přitom např. kvalitní tepelná čerpadla vzduch-voda pro ohřev bazénové vody s funkcí rozmrazování jsou srovnatelně drahá jako topná TČ vzduch-vzduch. Je fakt, že tato TČ nefungují při nízkých teplotách, což je ale dáno především tím, že nikdo si bazén při nízkých teplotách neohřívá.)

Znamená to, že jsou topná TČ vzduch-voda násobně složitější než bazénová TČ vzduch-voda nebo topná TČ vzduch-vzduch?
Nebo se jedná o neformální kartel výrobců TČ vzduch-voda pro topení? (Když je to zákazník ochoten zaplatit, tak mu to nebudeme rozmlouvat?)
Nebo jsou vinny vysokými cenami topných TČ vzduch-voda různé kotlíkové dotace či zelené úsporám, bez jejichž přičinění by ceny topných TČ vzduch-voda poklesly přibližně na úroveň cen TČ vzduch-vzduch?
  • 24. 1. 2017  18:51
  • Jiří Hofman

Žádný komplot v tom nehledejte:-)

Sice jsou čerpadla vzduch/vzduch za 20 000 Kč, ale když chcete opravdu kvalitní s vysokým COP a vysokým výkonem v mrazech, bude stát 60 000,-.
Vzduch/voda má většinou vyšší výkon a umí výrazně vyšší výstupní teploty než vzduch/vzduch. K tomu připočtěte oběhová čerpadla, elektokotel, pořádnou regulaci a máte hned o dost vyšší cenu...
  • 24. 1. 2017  19:28
  • Správce

A dá se za těch 60 tisíc Kč koupit nějaké tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění s výkonem kolem 6 kW, když by člověk nepotřeboval záložní zdroj?
  • 24. 1. 2017  20:02
  • Jiří Hofman

A existuje snad i nějaké jednoduché TČ země-voda o výkonu cca 6 kW v podobné cenové relaci, které neobsahuje žádná čerpadla, žádné dotopy, žádné zásobníky vody a jedná se jen a jen o to topidlo, které by mohlo být zapojeno do stávajícího plně funkčního topného okruhu a nahradit v něm elektrokotel?
  • 25. 1. 2017  18:34
  • Jiří Hofman

Asi nějaký čínský aparát za 60 000 pořídíte, ale to asi nebude mít dlouhou životnost.
Jen chladicí modul jak píšete se obvykle koupit nedá, bez oběhovek a regulace. Představa že byste to zapojil k vašim oběhovkám a regulaci není reálná.
  • 26. 1. 2017  08:49
  • Správce

A nějaký relativně levný topný (nikoliv chladící) modul země-voda 6 kW jen s oběhovkami a regulací na trhu existuje?
  • 26. 1. 2017  08:55
  • Jiří Hofman

Ještě vysvětlení, oč se vlastně jedná.
Jedná se o dvoupatrový dům s tepelnou ztrátou asi 14 kW, který je dnes vytápěn pomocí vysokoteplotních radiátorů a elektrokotle. Rozvody topné vody (i radiátory) odpovídají svým průřezem vysoké teplotě vody z elektrokotle a neodpovídají nízké teplotě topné vody z tepelného čerpadla. Čili myšlenka je vytápět dům splitovým tepelným čerpadlem vzduch-vzduch a topit především právě v těch místnostech, kde bude potřeba. Ale aby v domě "nefoukal vítr", tak část výkonu přivést do domu původním topným systémem, avšak s nižší teplotou topné vody (max. cca 45°C, aby COP TČ příliš nepoklesl). No a toto teplovodní TČ by nemuselo být nijak specielně regulováno, protože by postačovalo, aby jelo více méně stálým výkonem nebo lépe řečeno na stálou teplotu topné vody (nanejvýš by se teplota topné vody změnila podle ročního období). Udržování stálé teploty by pak zajišťovalo TČ vzduch-vzduch, které by přivádělo potřebný zbytek výkonu v souladu s venkovní teplotou.
Takže hledám dvě různá TČ, která by tento úkol dokázala splnit s rozumnými celkovými investičními nároky. Mezi TČ vzduch-vzduch je výběr velmi dobrý a ceny jsou rozumné. Jak jste psal, za 60 tis. Kč je to s plnou parádou.
Ale co se toho teplovodního TČ za rozumnou cenu týká, tak tam se jedná především o pár čínských vzducháčů (např. Revel, Nordline), zatímco mezi TČ země-voda jsem na nic vhodného (jednoduchého) dosud nenarazil.
Zaregistroval jsem, že firma CIUR kdysi dodávala tepelné čerpadlo se vzduchovým i teplovodním výstupem, avšak již se to nevyrábí.
Protože budou k dispozici dvě tepelná čerpadla (a konec konců i původní elektrokotel), není nutný žádný nouzový dotop.
A protože dům je obýván převážně jen dvěma osobami, není ani nutné nějak specielně řešit ohřev TUV, leda by se nějaké úsporné řešení nabízelo jaksi mimochodem.
  • 26. 1. 2017  10:57
  • Jiří Hofman

Co znamená vysokoteplotní? Potřebujete v zimě vodu nad 60°C?

Na základě popisu situace bych to viděl takto:
1/ Dejte do místa kde nejčastěji pobýváte jedno čerpadlo vzduch/vzduch - to dokáže při otevřených dveřích do ostatních místností z části vytopit i je. Za málo peněz velmi slušná úspora a komfort. To je vyzkoušená věc.

2/ Pořiďte si kvalitní čerpadlo vzduch/voda kterým budete topit dokud to teplotně zvládne a pak se v mrazech zapne el. kotel. Na to můžete dostat dotaci 60 - 75 000 Kč. To je taky vyzkoušená věc. Například ČEZ má pro výměny elektrokotlů program, kde vám zajistí dotaci, financování zbytku investice a dodá i čerpadlo.

Experimenty s polotovary tepelných čerpadel nedoporučuji.

  • 27. 1. 2017  08:44
  • Správce

Dobrý den

Děkuji za odpověď.

Vysokoteplotní znamená kolem 80°C.

Ještě k těm dvěma zmíněným možnostem.
Jedná se o
- 1) nebo 2)
nebo o
- 1) a 2)?

A ještě dotaz k 2).
Je možno teplotu topné vody ohřáté tepelným čerpadlem zvyšovat elektrokotlem na zmíněných 80°C a teprve pak pouštět do radiátorů? Nebude voda ve zpátečce příliš horká na to, aby mohla být následně dohřívána TČ? Nestane se z toho nakonec topení elektrokotlem?
  • 27. 1. 2017  09:04
  • Jiří Hofman

1) nebo 2)

Určitou dobu když bude teplota v topném systému mírně vyšší než tepelné čerpadlo umí, může kotel teplotu zvyšovat. Ale pak se čerpadlo vypne a na vysoké teploty jede jen kotel.
  • 30. 1. 2017  17:20
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku