Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Výběr TČ, způsob zapojení

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
plánujeme do novostavby (1 patro, plocha cca 2x110m + garáž) pořídit TČ (země/voda nebo vzduch/voda) a rád bych měl jasno už ve fázi tvorby projektu. Měl bych několik otázek:

1) Jaký může být cca rozdíl v pořízovací ceně TČ mezi variantou země/voda a vzduch/voda? Jakou část tvoří investice do zemního kolektoru?
2) Je možné správné zapojení TČ z vašich stránek rozšířit ještě o okruh pro několik klasických radiátorů, které by topily na vyšší teplotu než podlahové topení, aniž by se nějak zhoršila ekonimika provozu TČ??
3) Lze technickou místnost se zázemím pro topný systém (TČ, podlahové vytápění, TUV,...) umístit libovolně nebo je lepší např umístění uprostřed domu?

Děkuji za Vaše rady a názory

S pozdravem

Jirka Ž.
  • 29. 10. 2014  20:45
  • Jirka Z.

1) Pokud budeme brát stejně kvalitní tepelná čerpadla tak bude rozdíl 30 - 50 tisíc. Pokud máte plochu pro kolektor je to lepší řešení jak z hlediska spotřeby elektřiny, tak i životnosti a hlučnosti.

2) vyšší teplota vody ekonomiku provozu vždy zhorší. Pokud chcete jen radiátory do koupelen nebo pro temperaci garáže, můžou se napojit na stejnou vodu jako bude mít podlahové topení.

3) lepší je u venkovní zdi kvůli prostupům.
  • 31. 10. 2014  07:38
  • Správce

Děkuji za odpovědi,
pomalu ale jistě se začínám přiklánět k variantě země/voda. Podle dotazů z vaší poradny jsem vyčetl, že asi největší zkušenosti s tímto typem mají u IVT, nebo existují ještě nějaké další "doporučené" značky??
Ještě k těm radiátorům.. napojení na stejnou vodu jako podlahovka znamená teplotu cca 40 stupňů, což by pro temperování určitě stačilo. Pokud bychom ale chtěli pro radiátory vyšší teplotu (i za předpokladu dražšího provozu TČ), je to nějak "rozumně" technicky realizovatelné? Nebo by tato varianta do značné míry potlačila výhody TČ??
Děkuji za odpovědi,
Jirka Ž.
  • 31. 10. 2014  09:27
  • Jirka Z.

Výhody TČ radiátory nepotlačí, jen nevyužijete naplno potenciál podlahového topení. Rozumně se to dá udělat tak, že necháte radiátory napočítat na nižší teplotní spád než je běžných 55/45. Dá se použít 50/40 nebo jít s teplotou topné vody ještě o kus dolů.
  • 3. 11. 2014  19:01
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku